CEWE FOTOKSIĄŻKA – jak zrobić i jaki papier wybrać?

fotoksiążka - jak zrobić (1)

Tworząc CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, możesz zaplanować każdy jej element. Nie inaczej jest w przypadku wyboru papieru. Do dyspozycji masz wiele różnych rodzajów materiału, na którym zostaną wydrukowane Twoje ulubione fotografie. Dzięki temu możesz dostosować ją do charakteru zdjęć, okazji. Zajrzyj do tego poradnika, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat papierów dostępnych w CEWE FOTOKSIĄŻCE, a także znaleźć podpowiedź, jaki papier wybrać?

Papier fotograficzny – mat czy połysk?

To chyba jedno z najczęściej słyszanych pytań podczas realizacji odbitek. Wynika to z tego, że jest to cecha papieru, która amatorom jako pierwsza rzuca się w oczy. Odpowiedź na to pytanie może być jednak prosta! Wszystko zależy od tego, jakie zdjęcia znajdą się w Twojej CEWE FOTOKSIĄŻCE:

Papier błyszczący – kiedy wybrać?

Podczas tworzenia CEWE FOTOKSIĄŻKI masz do wyboru kilka wariantów papieru błyszczącego (druk cyfrowy lub papier fotograficzny). Kiedy wybrać papier błyszczący? Przede wszystkim wtedy, kiedy taki właśnie Ci się podoba. Papier błyszczący ładnie podkreśla kolory, tak więc świetnie sprawdzi się w obrazach, gdzie dominuje żywa kolorystyka.

Papier błyszczący jest także bardzo dobrym wyborem, gdy drukujesz zdjęcia ślubne, glamour czy modowe. Jednym słowem takie, na których prezentowane są odświętne chwile lub mające przywodzić na myśl splendor czy luksus. Warto pamiętać, że na papierach błyszczących pojawiają się refleksy. W CEWE FOTOKSIĄŻCE, którą możemy przecież trzymać w dowolny sposób i zmieniać oświetlenie, przy którym ją się ogląda nie jest to jednak specjalnym problemem.

fotoksiążka - jak zrobić (3)

Papier matowy – do jakich zdjęć?

W przeciwieństwie do papieru błyszczącego matowy wariant sprawdza się szczególnie dobrze przy wydrukach czarno-białych lub o stonowanej kolorystyce. Nie jest to oczywiście żelazną regułą i wszystko jest kwestią gustu oraz tego, jak zaplanujesz eksponowanie własnych zdjęć. Niemniej jeśli wykonujesz pierwszą CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, to warto trzymać się tej zasady.

Papiery matowe dobrze sprawdzają się w książkach fotograficznych, gdyż są bardziej odporne na pozostawianie na nich odcisków palców. To niewątpliwa zaleta podczas oglądania CEWE FOTOKSIĄŻKI. Można więc je polecić w sytuacji, gdy taki album ma pełnić funkcję przykładowo portfolio, a więc publikacja będzie oglądana przez wiele osób (w przeciwieństwie do przykładowo albumu ślubnego, który będzie prezentowany raczej w wąskim gronie i nie będzie miał przed sobą tylu wyzwań związanych z odpornością papieru, co w przypadku portfolio fotografa prezentowanego różnym klientom).

Papier fotograficzny a druk cyfrowy

CEWE FOTOKSIĄŻKĘ możesz wydrukować na papierze fotograficznym. Jest to świetna alternatywa dla druku cyfrowego, gdyż przede wszystkim odchodzi tutaj do naświetlania zamiast nadruku materiału. To pozwala na osiągnięcie wspaniałych rezultatów, a Twoje zdjęcia nabiorą profesjonalnego, artystycznego charakteru.

Ciekawą cechą papieru fotograficznego jest zastosowanie bindowania lay-flat. Oznacza ono, iż możliwe jest rozłożenie rozkładówki „na płasko”. Dzięki temu zamieszczając w CEWE FOTOKSIĄŻCE pojedyncze, duże zdjęcia zajmujące jednocześnie dwie strony możliwe jest ich oglądanie bez zakłóceń takich jak wcięcie pomiędzy kartkami. To świetne rozwiązanie podczas drukowania zdjęć krajobrazowych, panoram czy zdjęć grupowych.

Jaka gramatura papieru?

Papier fotograficzny wyróżnia się wysoką gramaturą. Parametr ten oznacza po prostu jak gruby jest papier. Grube kartki w Twojej CEWE FOTOKSIĄŻCE będą nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również pozwolą na bardziej komfortowe oglądanie zdjęć. Dodatkowo wysoka gramatura podkreśla wyjątkowość wydruków. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wydruk na fotograficznym papierze matowym czy błyszczącym, będą miały zbliżona gramaturę (co prawda wartości parametrów nieznacznie się różnią, ale będą w zasadzie niewyczuwalne).

Kronika Roczna (5)

Dlaczego warto drukować na papierze fotograficznym?

Możliwość rozłożenia CEWE FOTOKSIĄŻKI na płasko, wysoka gramatura zarówno dla papierów błyszczących, jak i matowych czy naświetlanie zamiast nadruku to nie jedyne zalety papieru fotograficznego. Oprócz tego warte uznania są właściwości naniesionego na niego obrazu.

Przede wszystkim taki papier fotograficzny zapewnia najwyższą ostrość, co pozwala na zachowanie wszystkich szczegółów obrazu. Jeśli więc chcesz umieścić w swojej CEWE FOTOKSIĄŻCE obrazy mające wiele ważnych detali, to możesz mieć pewność, że zostanie to odpowiednio odwzorowane. Podobnie przy takim materiale możesz cieszyć się żywym odwzorowaniem kolorystyki Twoich zdjęć. Nawet w przypadku czarno-białych fotografii będzie mieć do czynienia z wyjątkowo głęboki czerniami i subtelnymi przejściami tonalnymi.

Tworzenie CEWE FOTOKSIĄŻKI to także obcowanie z wyjątkowymi materiałami, których fizyczność podkreśla wyjątkowość Twoich zdjęć. Album ślubny zasługuje na możliwie najpiękniejszą oprawę – taką właśnie nada mu papier fotograficzny. Wszystko za sprawą tego, że poza wyjątkowym odwzorowaniem obrazów zapewnia znakomite wrażenia nie tylko wizualne. Jest przyjemny w dotyku a jego struktura sprawia, że przewracanie kolejnych kart CEWE FOTOKSIĄŻKI jest prawdziwą przyjemnością.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *