Dzień Babci i Dziadka w Polsce i na świecie

Posted on

Zbliża się Święto Babci i Dziadka, a Ty masz problem z wyborem prezentu dla każdego z nich? Nie chcesz przecież kupić byle czego. To wyjątkowi ludzie i na takie prezenty też zasługują. Młodszym to rodzice pomogą w znalezieniu odpowiedniego podarunku, ale nastolatki i dorośli muszę sobie radzić sami Jako pomysłowe wnuki możecie zaprojektować niepowtarzalny CEWE FOTOKALENDARZ ze zdjęciami, które przypomną o najpiękniejszych chwilach spędzonych z dziadkami i babciami. Taki podarunek na pewno nie tylko wzruszy, ale sprawi wielką radość i wywoła uśmiech tak bliskich nam osób. A Tobie przyniesie satysfakcję, więc do dzieła!

Kiedy narodził się pomysł utworzenia Święta Dziadków i Babć?

W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju wieloletnią tradycję. Pomysł ich stworzenia narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej – znanej postaci z kina i teatru. Tego właśnie tego dnia, sędziwa już aktorka, miała wystąpić w Poznaniu. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym Dzień Babci. Całe wydarzenie mało nieco przypadkowy charakter, ale zostało przyjęte z aplauzem. Później powstał również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, nazajutrz po Dniu Babci. Jego obchody zaczęły się dopiero w latach siedemdziesiątych, od ustalenia takiego dnia w wyniku konkursu. Stopniowo te Święta stawały się coraz popularniejsze.

W te właśnie dni wnuczęta mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili. Za opiekę, za troskę, za wspólną zabawę i za przekazaną wiedzę. Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowują w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom, wykonują laurki, rysunki, a starsze z pomocą rodziców mogą sprezentować własnoręcznie przygotowane fotokalendarze oraz coraz popularniejsze fotokartki. Dorosłe, jak i młodsze wnuki składają dziadkom wizyty, podczas, których wspominają piękne chwile. A ze zdjęciami w dłoni opowiada się znacznie lepiej, prawda? 

prezent na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka  w USA i Kanadzie z niezapominajką

Istnieje też przekonanie, że pomysł Święta Dziadków przywędrował do Polski z Ameryki w nieco późniejszych latach. Amerykańskim odpowiednikiem jest Narodowy Dzień Dziadków obchodzony w USA i w Kanadzie. W USA jest to święto ogólnonarodowe, oficjalnie zatwierdzone w 1978 roku przez Kongres i prezydenta Jimmy’ego Cartera – ustanowione na pierwszą niedzielę po wrześniowym Święcie Pracy (Labour Day). Dzień Dziadków ma swój oficjalny hymn, a symbolem jest niezapominajka. Święto Dziadków ma ponoć w USA dość burzliwą historię. Pochodząca z Zachodniej Wirginii gospodyni domowa (Marian Lucille Herndon McQuade) dążyła do przekonania społeczeństwa, że dzień poświęcony starszym osobom jest potrzebny, zwracając uwagę na  osamotnienie i brak zainteresowania ich losem. W szkołach, kościołach, domach spokojnej starości organizowane są spotkania, by uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. 

A jak wygląda Dzień Dziadka i Babci w innych krajach?

W Niemczech Dzień Dziadków obchodzony jest podobnie jak w USA.W Wielkiej Brytanii „National Grandparents Day” obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. W Australii Dzień Dziadka i Babci od 2010 obchodzi się w pierwszą niedzielę listopada. W Rosji od 2009 roku pojawiło się nowe rodzinne święto, ale brak oficjalnej daty obchodów. Natomiast w Estonii Święto celebrowano pierwszy raz w 2010 roku w drugą niedzielę września. W Meksyku obchodzi się Dia de Abuelos 28 sierpnia, a w Holandii Opa-en Omadag to święto ruchome. Natomiast francuski Dzień Babci pochodzi od… kawy i jest obchodzony w pierwszą niedzielę marca, obowiązkowo z Kawą Babci, czyli Café Grand Mere. Pomysłodawcami tego Święta byli właściciele znanej marki kawy. W tym Dniu poza laurkami, pięknymi życzeniami, wspomnieniowymi spotkaniami naturalnie z fotografiami w pięknie zaprojektowanych albumach, przy kawie i ciasteczkach, odbywają się także pochody ku czci babć, nazywane „Mamif estation”. Tam również popularnością cieszą się fotokalendarze i fotoalbumy.

prezent na Dzień Babci i Dziadka

W Bułgarii świętują tylko Babcie, ale święto obchodzone jest z przepychem, koncentrując się na najmłodszych, czyli urodzonym w ostatnim roku wnuku w rodzinie. ”Babin Den” obchodzi się tak jak w Polsce 21 stycznia. Matka wraz z najmłodszym dzieckiem odwiedza najstarszych krewnych, obdarowując ich prezentami.

Włoskie święto babć i dziadków zwane „La Festa dei nonni” przypada na 2 października i zostało ustanowione w 2005 roku. Tego dnia w kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów.

Japonia należy do miejsc, w którym starsze osoby traktowane są z wyjątkowym szacunkiem. W kraju tym nie obchodzi się Święta Dziadków, ale 15 września od 1966 roku świętuje się Dzień Szacunku dla Wieku. Starsi ludzie cieszą się wyjątkowym autorytetem w kwestii życia i moralności, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia.

CEWE FOTOKALENDARZ ze zdjęciami dla Dziadków

Znakomitym prezentem zarówno dla Babci i Dziadka, bez względu na wiek, będzie własnoręcznie zaprojektowany fotokalendarz wzbogacony pięknymi i serdecznym życzeniami czy mądrymi złotymi myślami. Jednak najważniejsze będą starannie dobrane fotografie, być może sięgające aż do młodości Dziadków i ich pierwszych zdjęć czy uwiecznionych na nich spotkań z wnukami. Wspólne zabawy, wakacyjne wyprawy i spacery do parku czy na plac zabaw, rodzinne spotkania przy świątecznym stole, itd. Taki kalendarz będzie na pewno wspaniałym wzruszającym prezentem, przypominającym o miłości i pamięci nie tylko najmłodszych członków rodziny, ale także tych dorosłych wnuków, którzy być może Dziadkom zawdzięczają najwięcej. Może uda się zaplanować jakąś małą rodzinna sesję fotograficzną, której rezultaty będą stanowiły powód do wzruszenia i przywoływania ciepłych, bliższych lub odległych wspomnień.

Ten prezent na pewno wywoła uśmiech nie tylko w Dniu Babci i Dziadka, ale i będzie cieszył przez cały rok. Poza tym, CEWE FOTOKALENDARZ to praktyczny i elegancki prezent z każdej okazji. Samo wykonanie nie sprawi większych trudności, a efekt na pewno będzie satysfakcjonujący. Wystarczy pobrać program CEWE FOTOŚWIAT, a wybrane zdjęcia pięknie skomponować. Nie ma na co czekać, czas na prezent dla babci i dziadka.

kalendarz ze zdjęciami dla dziadków

źródło zdjęć: Getty Images, Depositphotos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.