“Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”

Czas czytania: 6 minuty

7 edycja ogólnopolskiego konkursu na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ ROKU trwa w najlepsze, a tym razem trwa aż do 31 sierpnia 2019. Wciąż można zgłaszać swoje projekty. Tymczasem Jury oraz internauci wybrali najlepsze prace listopadowe. Każdy zwycięzca miesiąca otrzymuje voucher (1000 zł) na fotousługi CEWE oraz zaproszenie na uroczystą galę finałową, podczas której poznamy zwycięzców 7 edycji konkursu na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ ROKU. Nagroda główna została ufundowana przez firmę ITAKA – to wycieczka o wartości 10 000 PLN. Kto po nią sięgnie? Przekonamy się za jakiś czas, póki co zapraszamy do wywiadów z Katarzyną Furmaniak, autorką najlepszej CEWE FOTOKSIĄŻKI w listopadzie głosami jury oraz z Jackiem Komuńskim – nagrodzonym głosami internautów.

cewe fotoksiążka roku
“Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki.” – Kochanej Babci na 90 urodziny. Katarzyna Furmaniak.

1) Gratulujemy nagrody w naszym konkursie. Jak czujesz się jako autorka CEWE FOTOKSIĄŻKI MIESIĄCA?

Fantastycznie. Bardzo się cieszę, że po raz drugi udało mi się otrzymać taką nagrodę od Jury. Tym bardziej, że jest to moja druga CEWE FOTOKSIĄŻKA. Jest to na pewno duże wyróżnienie, zwłaszcza, że nadesłano sporo bardzo ciekawych i różnorodnych prac.

2) Dlaczego taka, a nie inna treść Twojej CEWE FOTOKSIĄŻKI? Zdradź nam skąd wzięła się inspiracja i pomysł na jej stworzenie.

Moja CEWE FOTOKSIĄŻKA powstała jako prezent na 90 urodziny mojej babci – ode mnie i pozostałej dwójki wnuków. Wiedzieliśmy, że taki prezent na pewno ją ucieszy i tak też się stało. Była bardzo szczęśliwa, wzruszona i do tej pory chwali się tym prezentem. Z założenia miała być to kronika mojej rodziny. Chciałam zamknąć w jednej książce najważniejsze momenty  życia babci oraz jej bliskich i zachować je na dłużej, dla następnych pokoleń. Dlatego też większość zdjęć została opisana, tak aby każdy w przyszłości mógł wiedzieć na kogo patrzy. Starałam się także tak dobierać elementy tła i dekoracje, żeby książka wyglądała na ręcznie wykonaną kronikę z wklejonymi zdjęciami i pamiątkami, a nie zwykły album fotograficzny.

3) Ktoś z bliskich pomagał Ci przy projekcie czy to samodzielne dzieło?

Wykonałam ją samodzielnie, ale tak naprawdę przy tworzeniu jej, zbieraniu niezbędnych zdjęć i informacji, pomagała cała rodzina. Wiele zdjęć do fotoksiążki zebrała (tak żeby nasza babcia o tym nie wiedziała) i zeskanowała moja kuzynka Olga. Z nią także na bieżąco konsultowałam pomysły na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, razem wybierałyśmy zdjęcia i tematy kolejnych stron. Ale do pracy musiałam zaangażować także pozostałą część rodziny, ponieważ potrzebowałam pomocy w identyfikacji  niektórych osób na starych fotografiach. Dzięki temu poznałam sporo ciekawych faktów o naszej rodzinie, o których pewnie inaczej nigdy bym się nie dowiedziała.

4) Czy planujesz już kolejną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ? Jeśli tak to czy uchylisz rąbka tajemnicy co do jej zawartości?

Kolejna CEWE FOTOKSIĄŻKA jest już w przygotowaniu. Będzie to pamiątka z jednego z zeszłorocznych koncertów, na którym byłam. Na pewno będzie w zupełnie innym stylu, niż ta stworzona dla babci.

5) Itaka ufundowała nagrodę główną, czyli wycieczkę marzeń za 10 000 zł. Wiesz już, że będziesz o nią walczyć jako laureatka miesiąca – masz pomysł gdzie wyruszysz w razie wygranej?

Jeszcze nie, ale jest wiele miejsc na mapie, które chciałabym zwiedzić. Na pewno chciałabym odwiedzić  Kubę, na której czas się zatrzymał. A kolorowe kadry mogłyby być idealnym materiałem na kolejną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ.

6) Co najbardziej podobało Ci się podczas Tworzenia swojej CEWE FOTOKSIĄŻKI?

Najbardziej podobało mi się to, że wiele razy mogłam zmieniać projekt, wypróbowywać różne rozwiązania i dodatki, tak aby ostateczna wersja była dokładnie taka, jak chciałam.

7) Czym najczęściej fotografujesz?

Do tej pory najczęściej fotografowałam lustrzanką, ale coraz częściej sięgam po smartfona, ponieważ jest zawsze pod ręką. Możliwości jakie daje smartfon są teraz bardzo duże, bo nie tylko „po prostu” można zrobić zdjęcie, ale także od razu je edytować, poddać obróbce i podzielić się nim z innymi.

8) Masz swój ulubiony temat zdjęć?

Nie, nie mam konkretnego 🙂

9) Jakie 3 słowa kojarzą Ci się z CEWE FOTOKSIĄŻKĄ?

Wspomnienia, jakość, trwałość.

10) Podczas poprzedniej edycji konkursu, Twoja CEWE FOTOKSIĄŻKA też wygrała nagrodę miesiąca. Przypomnisz czytelnikom o czym była i w którym miesiącu zwyciężyła?

Poprzednia została CEWE FOTOKSIĄŻKĄ lipca 2018. Była zbiorem wspomnień z mojej pierwszej podróży w Tatry. Była to także pierwsza CEWE FOTOKSIĄŻKA jaką stworzyłam.

11) Tytuł CEWE FOTOKSIĄŻKI miesiąca to też bilet na uroczystą galę finałową, podczas której wyłonimy zwycięzcę lub zwyciężczynie całej, 7 już edycji naszego konkursu. Jak wiemy, Ty byłaś już na tej gali rok temu. Jak ją wspomnisz? Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci?

Byłam bardzo szczęśliwa, kiedy dostałam maila z informacją, że moja CEWE FOTOKSIĄŻKA została wyróżniona przez jury jako najlepsza praca lipca. Radość była tym większa, ponieważ nagrodą był aparat fotograficzny oraz wyjazd na uroczystą galę finałową, która odbyła się w Warszawie. Pobyt w stolicy był bardzo udany. Organizatorzy zapewnili finalistom bardzo dużo atrakcji. Najbardziej zapadła mi uroczysta gala, która odbyła się w jednej z najlepszych warszawskich restauracji. Podczas niej wszyscy uczestnicy mogli poczuć się wyjątkowi i wyróżnieni. Dodatkową atrakcją był udział w rozdaniu nagród  „Travelery” National Geographic.

Dziękujemy za wywiad.

Całą CEWE FOTOKSIĄŻKĘ Katarzyny zobaczysz TUTAJ. Poniżej przeczytasz wywiad z z Jackiem Komuńskim.

fotoksiążka konkursowa
“Prawie-miesiąc” miodowy we Włoszech Klaudii i Jacka. Jacek Komuński
  1. Gratulujemy nagrody w naszym konkursie. Jak czujesz się jako autor/ka CEWE FOTOKSIĄŻKI MIESIĄCA?

To wspaniałe uczucie! Do samego końca nie byłem pewien czy mi się uda wygrać ponieważ walka o głosy była zacięta, jednak rodzina i znajomi zrobili swoje, nawet pomimo tego, że wielu w czasie ostatnich godzin głosowania było już na sylwestrowych zabawach.

2) Dlaczego taka, a nie inna treść Twojej CEWE FOTOKSIĄŻKI? Zdradź nam skąd wzięła się inspiracja i pomysł na jej stworzenie.

Postanowiliśmy razem z żoną, że do końca 2018 roku musimy przejrzeć nasze zdjęcia z podróży poślubnej i utrwalić je w formie fotoksiążki. Jest to doskonała pamiątka którą możemy pokazywać najbliższym podczas opowiadania o naszej przygodzie. Klaudia znalazła w Internecie firmę CEWE i postanowiliśmy skorzystać z jej usług.

3) Ktoś z bliskich pomagał Ci przy projekcie czy to samodzielne dzieło?

Projekt stworzyliśmy wspólnie z żoną, ma ona doświadczenie w programach graficznych ponieważ z wykształcenia jest architektem. Nad wyborem zdjęć do albumu spędziliśmy razem kilka wieczorów świetnie się przy tym bawiąc.

4) Stworzyłeś ją dla siebie czy jako prezent dla bliskiej osoby?

Fotoksiążkę zrobiliśmy głównie dla siebie, na pamiątkę naszej podróży poślubnej do Włoch.

5) Czy planujesz już kolejną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ? Jeśli tak to czy uchylisz rąbka tajemnicy co do jej zawartości?

Mamy już w planach kolejne fotoksiążki, tym razem z naszego ślubu. Będzie to prezent dla naszych kochanych rodziców.

6) Itaka ufundowała Twoją nagrodę główną, czyli wycieczkę marzeń za 10 000 zł. Wiesz już, że będziesz o nią walczyć jako laureat miesiąca – masz pomysł gdzie wyruszysz w razie wygranej?

Od dłuższego już czasu marzymy o egzotycznym kierunku podróży. Może Madagaskar? Przepiękne piaszczyste plaże, unikatowa fauna i flora, w tym potężne baobaby. Ponadto zawsze zastanawiałem się, jakby to było spotkać lemura w jego naturalnym środowisku.

7) Co najbardziej podobało Ci się podczas Tworzenia swojej CEWE FOTOKSIĄŻKI?

Cudowne wspomnienia które towarzyszyły przy selekcji zdjęć i oczywiście łatwość obsługi programu do tworzenia fotoksiążki.

8) Czym najczęściej fotografujesz?

Najczęściej fotografuję moją 10-letnią lustrzanką cyfrową Nikon D90. Towarzyszy mi w podróżach od czasów liceum.

9) Masz swój ulubiony temat zdjęć?

Najbardziej lubię fotografować ludzi ponieważ na moich zdjęciach zatrzymuje się dla nich czas.

10) Jakie 3 słowa kojarzą Ci się z CEWE FOTOKSIĄŻKĄ?

Wspomnienia, zabawa, podróże.

Całą CEWE FOTOKSIĄŻKĘ Jacka zobaczysz TUTAJ.

Jak widzimy CEWE FOTOKSIĄŻKA może być świetnym prezentem, którego wcale nie musi przygotowywać tylko jedna osoba. To też pamiątka i scheda dla kolejnych pokoleń, które chcą odbyć kiedyś podróż w czasie. W innym wydaniu to też świetna relacja z podróży i najlepsze miejsce na zdjęcia z wyjazdów. Czy takie CEWE FOTOKSIĄŻKI miesiąca mogą zdobyć miano najlepszej w całym konkursie? Możliwe, ale pamiętaj, że Ty również masz szansę na udział i wygraną w 7 już edycji naszego ogólnopolskiego konkursu – wystarczy stworzyć swoją CEWE FOTOKSIĄŻKĘ o dowolnej tematyce, w dowolnym formacie i zgłosić ją. Już za samo zgłoszenie dostaniesz voucher 50 zł na kolejną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ.

Serdecznie zapraszamy do udziału! Możesz też zobaczyć jakie CEWE FOTOKSIĄŻKI wygrały w innych miesiącach klikając TUTAJ. Więcej o konkursie dowiesz się z naszej strony (kliknij TUTAJ, aby do niej przejść).

Dodaj komentarz