Historia Sylwestra, czyli o zabawie do białego rana w CEWE FOTOKSIĄŻCE

fotoksiążka sylwestrowa
Czas czytania: 4 minuty

Tańce, szampan, sztuczne ognie, muzyka, eleganckie lub oryginalne stroje gości i szalona zabawa aż do bladego świtu. Szaleństwo. Tak, Twój sylwester 2018/2019 przeszedł do historii i czas na nowy rok. Na pewno masz z tej imprezy mnóstwo zdjęć, więc teraz na spokojnie możesz zrobić sobie z tego pamiątkę. Chodzi o stworzenie tematycznej fotoksiążki albo fotoalbumu z najlepszymi zdjęciami, ciekawymi ujęciami oddającymi nastrój beztroskich chwil niedawnego sylwestra lub całego zeszłego roku.

Skąd pochodzi sama tradycja sylwestra?

Słowo „sylwester” pochodzi z języka łacińskiego, w którym imię Silvestris oznacza człowieka dzikiego mieszkającego w lesie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych, w których urządzano obchody ku czci Dionizosa – boga winnej latorośli i dzikiej natury. W hucznych, świętujących procesjach brały udział dzieci niesione w koszykach. Według innych wierzeń obchody Sylwestra mają związek z legendą o bestii uwięzionej przez Papieża Sylwestra I w lochach Watykanu. Potwór ten zwał się Lewiatan i miał się wydostać na wolność na przełomie 999 i 1000 roku, aby zniszczyć cywilizację. Ludzi ogarnęło przerażenie. Żaden taki kataklizm jednak nie nastąpił, a świat istniał i istnieje nadal. Wtedy oczywiście radość była wyjątkowa, dlatego ludzie wybiegli na ulice, aby świętować kolejny Nowy Rok. Zabawie towarzyszyły śpiewy i tańce, a wino lało się strumieniami. Wtedy właśnie papież Sylwester I po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi – Miastu i Światu”. Zabawy i bale odbywające się na przełomie grudnia i stycznia noszą nazwę sylwestrowych od imienia papieża – zawsze to radosne, huczne święto.

fotoksiążka sylwestrowa

Jak dawniej, a jak współcześnie, wygląda impreza sylwestrowa?

W Polsce tego typu bale, powielane na wzór europejskich, pojawiły się w XIX wieku. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczne. Nowy Rok witano toastem Tokaju czy strzelano z bicza, aby przegonić stary rok. Później sylwestrowe szaleństwo ogarnęło wszystkich. Z tym wydarzeniem związane są też różne tradycje, np. wypiekanie bochniaczków czy obdarowywanie się drobnymi upominkami na szczęście. Znamy też powiedzenie „Jaki Nowy Rok, taki cały rok.”

Zwyczaj witania Nowego Roku szampanem pojawił się w Polsce dopiero w okresie powojennym. W tamtych czasach z nocą sylwestrową związanych było wiele różnych przesądów, na przykład dotyczących pierwszego gościa, jaki w Nowym Roku lub w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, wejdzie do domu.

Z biegiem czasu tradycje się zmieniły i dziś już mało kto wie, jak obchodzono sylwester kiedyś. Obecnie, zamiast białego deserowego wina, czyli Tokaju – pijemy szampana lub po prostu wino gazowane. Wróżby i polowania zastąpiono kolorowymi fajerwerkami, a czasami zabawa kończy się kuligiem z pochodniami. Podczas tych obchodów aparaty fotograficzne czy smartfony idą w ruch i hurtowo uwieczniamy te radosne chwile. Niektórzy już wtedy planują, jak stworzyć z wielu zdjęć fotograficzną galerię sylwestrową.

Czym się kierować przy tworzeniu sylwestrowej fotoksiążki?

Jednak bez względu na upływ czasu, sylwester wciąż kojarzy i będzie nam się kojarzył z radością, tańcami, muzyką, balem, szaleństwem, po prostu z zabawą do białego rana i zdjęciami, które umieścimy w swojej CEWE FOTOKSIĄŻCE. Przecież na imprezie sylwestrowej fotografujemy się z bliskimi i warto mieć z tego ciekawą pamiątkę, aby potem wspominać już na spokojnie.

Proponuję ułożyć fotografie w miarę chronologicznie, czasami pytając o akceptację osoby na niej się znajdujące (w zależności od tego w jakim dużym gronie świętowaliście i jak bardzo znasz się z towarzystwem imprezowym). Odświętny strój, udekorowana sala, a przede wszystkim setki selfie, ujęcia grupowe lub kadry z podróży, jeśli wybraliśmy sylwestra  w trasie. Posegregowane fotografie układamy według uznania, strona po stronie, aby zakończyć efektownym podsumowaniem, pozytywną myślą, no i pięknym zdjęciem.

CEWE FOTOKSIĄŻKA może być też świetną pamiątką z Sylwestra w górskim schronisku czy znad morza (albo klasyczna domówka). Kadry z pięknym ogniskiem i niebem pełnym gwiazd, najbliżsi dookoła… Brzmi dobrze, a jeszcze lepiej wygląda. Wszyscy lubimy oglądać atrakcyjne fotografie i czytać miłe słowa, które zarazem inspirują i poprawiają nastrój – więc warto zadbać sobie o taką sylwestrową książkę pełną wspomnień na zdjęciach.

Krok  po  kroku  do własnej   sylwestrowej CEWE  FOTOKSIĄŻKI

Pobierasz CEWE FOTOŚWIAT, darmowy program do robienia fotoksiążek, wybierasz układ, dodajesz starannie wybrane przez siebie lub przez uczestników balu zdjęcia. Tu decyzja należy do Was i do Ciebie – robicie wspólny zbiór zdjęć i każdy otrzyma swoją kopię czy może robisz taką fotoksiążkę wyłącznie dla siebie. Wtedy masz pełną dowolność. Bawisz się swoją kreatywnością i masz pamiątkę na lata. Przemyśl dobór zdjęć, aby nikogo nie urazić – nie każdy życzy sobie pewne zdjęć siebie “w pewnym stanie”.

fotoksiążka sylwestrowaBal sylwestrowy to te szczególne momenty, które chcielibyśmy ocalić od zapomnienia. Coraz więcej osób zachowuje takie ulotne chwile filmując też smartfonem lub kamerą. Filmiki tego rodzaju mogą od znaleźć się również w CEWE FOTOKSIĄŻCE. Tak, Twoja opowieść może mieć nie tylko zdjęcia i tekst, ale i film. Filmik dodajesz do dowolnie wybranego miejsca w CEWE FOTOKSIĄŻCE, naturalnie za zgodą zainteresowanych. Następnie, gdy otrzymasz gotową, wydrukowany egzemplarz Twojego projektu, zauważysz, że w danym miejscu będzie kod QR – po zeskanowaniu go za pomocą tabletu bądź komórki, zobaczysz film. Nie będzie widoczny wiecznie, ale na pewno zaskoczysz tak znajomych, którym robisz CEWE FOTOKSIĄŻKĘ.

W tym momencie nie pozostaje Ci nic innego, jak zebrać się na spokojnie do grupowania zdjęć z Sylwestrowej nocy i stworzyć unikalną kronikę szampańskiego balu w gronie przyjaciół, znajomych, rodziny czy ukochanej drugiej połówki. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Odpocznij, a potem działaj kreatywnie.

fotoksiążka sylwestrowa

źródło zdjęć: Thinkstockphoto

Więcej inspiracji fotoksiążkowych znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz