Jak robić piękne zdjęcia? Oto kilka podstawowych zasad

Czas czytania: 4 minuty

Fotografia sprawia Ci frajdę? Nam również! Nawet jeśli nie planujesz zostać zawodowym fotografem, warto jak najwcześniej poznać podstawowe zasady kompozycji i kadrowania. Dzięki temu Twoje zdjęcia staną się dopracowane, wielowymiarowe, a ich oglądanie będzie sprawiać Ci jeszcze więcej przyjemności.

Nie zawsze to, co spontanicznie się nam podoba, będzie równie atrakcyjnie wyglądać na zdjęciu.. Dzieje się tak dlatego, że zmysł ludzkiego wzroku działa nieco inaczej niż obiektyw aparatu współpracujący z płaską matrycą. Odpowiednio skomponowany kadr pozwoli Ci więc zminimalizować czas poświęcony na późniejszą obróbkę graficzną.

Nawet jeśli lubisz pracować w programach graficznych, zapewne wiesz, że nie każde zdjęcie da się dzięki nim uratować. Zbyt silnie wykadrowane, a więc za małe zdjęcie, oznaczać będzie dużą utratę jakości i nie będzie wyglądało dobrze po wydrukowaniu.

Jeśli więc chcesz cieszyć się pięknymi odbitkami lub prezentować swoje fotografie w formie fotoksiążek czy plakatów, ten artykuł pomoże Ci poznać podstawy kompozycji i kadrowania.

Zastanów się, co chcesz przekazać swoim zdjęciem

Ważne, by nawet dla początkującego fotografa robienie zdjęć nie było celem samym w sobie. Dobre zdjęcie to takie, na które równie chętnie spogląda się chwilę po zrobieniu jak i kilka lat później.

Fotografia powinna być obrazem, wywołującym u odbiorcy określone emocje. Aby więc osiągnąć taki efekt, należy najpierw zastanowić się, co tak naprawdę chcę danym zdjęciem zakomunikować, które elementy stanowią motyw lub motywy główne, które są tłem, które dodatkowymi rekwizytami. Pozwoli to dopracować kompozycję, czyli układ elementów znajdujących się na obrazie.

Zapanuj nad perspektywą

Mianem perspektywy określa się relacje przestrzenne miedzy obiektami widocznymi w obrazie (bo jest to prawda zarówno dla zdjęcia jak i działa malarskiego) oraz wrażenie przestrzeni, jakie te relacje wywołują.

Pierwszym i najprostszym sposobem wpływania na perspektywę zdjęcia jest wysokość aparatu: czasami warto zrobić zdjęcie kadrując je tuż nad ziemią, a czasami trzymając aparat wysoko nad głową. Fotografowanie bawiących się dzieci zawsze będzie wymagać, by – zupełnie dosłownie – zejść z aparatem do ich poziomu. Podobnie należy fotografować kwiaty: z obiektywem na poziomie kolorowych płatków. Analogicznie – uniesienie aparatu nad grupę bawiących się osób (wesele?, prywatka?) pozwoli pokazać głębię i przestrzeń, w której przebywają.

Jeszcze więcej wyrazu perspektywa zyska, gdy zaczniemy świadomie operować ogniskową zooma i odległością, z której robimy zdjęcie. Zasadą jest, że na zdjęciach wykonywanych z bliska przy krótkiej ogniskowej podkreślimy “rozciągnięcie” perspektywy – plan drugi i tło staną się relatywnie mniejsze. Z kolei fotografując z większego dystansu przy dłuższej ogniskowej, uzyskamy “zaciśnięcie” perspektywy – uzyskamy wrażenie, jakby górska panorama była tuż za portretowaną osobą.

Jak robić zdjęcia - poradnik - akademia nikona
Jak robić piękne zdjęcia?

Pamiętaj o zasadach kompozycji

Istnieją dwie zasady, którymi od dawna kierują się zarówno fotografowie, jak i artyści z innych dziedzin sztuki. To trójpodział kadru oraz tzw. złoty podział. Swoje podstawy czerpią owe podziały z malarstwa oraz badań nad postrzeganiem piękna przez ludzi. Dzięki zastosowaniu się do tych zasad, zdjęcia będą wydawały się bardziej przemyślane i dynamiczne.

Trójpodział kadru koncentruje się wokół czterech kluczowych punktów kompozycji. Punkty te są wyznaczone przez przecięcia czterech prostych: dwóch pionowych i dwóch poziomych, dzielących kadr co 1/3. W ten sposób uzyskujemy kadr podzielony na 9 równych części. W obrębie tych czterech punktów powinna znaleźć się cała esencja Twojego przekazu – czyli wszystko to, co chcesz zaprezentować na zdjęciu jako najważniejsze: to właśnie w tych punktach podświadomie skupiać się będzie uwaga widza oglądającego zdjęcie.

Opanowanie stosowania zasady złotego podziału wymaga natomiast nieco większej wprawy. W zasadzie tej wyróżnia się tak zwane mocne punkty obrazu, a ich położenie określa następująca reguła: długość całego boku kadru do dłuższej części ma się tak jak długość dłuższej części do części krótszej. W porównaniu do zasady trójpodziału, mocne punkty obrazu wyznaczone  zgodnie z zasadą złotego podziału leżą bliżej środka kadru. Umieszczenie motywu głównego zdjęcia w mocnym punkcie obrazu skupia uwagę widza właśnie na tym obszarze zdjęcia – kompozycja staje się czytelna i bardzo klarowna. Obie zasady: trójpodziału i złotego podziału, najlepsze rezultaty dają, gdy stosuje się je razem ze świadomym operowaniem głębią ostrości.

Głębia ostrości – kolejne proste narzędzie kreatywnej fotografii

Obiektyw fotograficzny “widzi” inaczej niż ludzkie oko – na zdjęciach możemy świadomie zadecydować, które obszary chcemy pokazać ostro a które przez swą nieostrość mają stracić na czytelności i znaczeniu. Pamiętajmy, że mocne przymknięcie przysłony obiektywu (wartości f/11, f/16) dadzą dużą głębię ostrości, zaś mocno otwarta przysłona (f/1,8) da możliwie najmniejszą głębię.

Reszta to już tylko nasza kreatywność. Aby np maksymalnie skupić uwagę na portretowanej osobie, warto jedno jej oko umieścić w mocnym punkcie kadru, ustawić na nie ostrość i użyć możliwie małą głębię ostrości – zdjęcie mocno zyska przez to na wyrazie. Z kolei fotografując grupę przyjaciół na tle górskiej panoramy lub na rynku pięknej starówki, warto przymknąć przysłonę by ostro pokazać zarówno bohaterów zdjęcia jak i ich otoczenie.

Jak robic zdjecia - podstawy fotografii - poradnik

Czas na praktykę!

Powyżej zaledwie wspomnieliśmy czym się kierować, by robić lepsze zdjęcia. By fotografować, a nie tylko “pstrykać”. Trzeba mieć jednak świadomość, że żaden – nawet najlepszy – tekst nie zastąpi praktyki; to przecież trening czyni mistrza. Jeśli więc chciałbyś dalej rozwijać swoje fotograficzne umiejętności, warto pomyśleć dobrym o kursie fotograficznym.

Z pomocą przyjdzie tu oferta kursów i warsztatów organizowana przez Akademię Nikona. Na początek warto zainteresować się Kursem podstaw fotografii – jak robić ładne i ciekawe zdjęcia. To tam nauczysz się podstaw od profesjonalistów. Poznasz w praktyce zasady kompozycji, kadrowania, tajniki ustawiania światła czy sposoby na eksperymentowanie z różnymi rodzajami perspektywy.

A co w przypadku, gdy masz dobry sprzęt fotograficzny, ale nie wiesz do końca, jak go używać? Akademia Nikona pomoże Ci rozwinąć umiejętności także w zakresie obsługi aparatu. Kurs obsługi lustrzanki i bezlusterkowców – jak robić dobre technicznie zdjęcia oparty jest wyłącznie o zajęcia praktyczne. Dowiesz się na nim, jak używać swojego sprzętu, a jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem nowego aparatu, na kursie poznasz wszystkie kluczowe parametry i dane techniczne, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzje o kupnie sprzętu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Pełna oferta kursów i warsztatów organizowanych przez Akademię Nikona dostępna jest na stronie: https://www.akademianikona.pl/

 

Tekst Marcin Górko / Akademia Nikona
Ilustracje z archiwum Akademii Nikona
copyright (c) Akademia Nikona

Dodaj komentarz