Dawid Zawiła: Kreatywna fotografia zaczyna się w Twojej głowie

Czas czytania: 4 minuty

Czy wracając z pleneru fotograficznego, bądź ze spontanicznego fotografowania w mieście, nie odnosisz czasem wrażenia, że Twoje zdjęcia zaczynają być nudne i pokazujesz w kółko to samo  w podobny sposób? A może wyczerpał Ci się zasób ciekawych miejsc w najbliższej okolicy? Mnie  często się to zdarza! Nie zawsze mamy przecież czas albo pieniądze na wyjazdy w coraz to nowe lokalizacje, a okolica została już przez nas sfotografowana w każdy możliwy sposób. Dlatego zacząłem szukać czegoś nowego, czegoś, co mogę zrobić praktycznie w każdym miejscu, a nasza z pozoru nudna okolica będzie stanowiła tylko tło bądź będzie ciekawym elementem całości. Jak? Dowiesz się z tego artykułu.

kreatywna fotografia
fot. Dawid Zawiła, ISO 200 / f/3.5 / 1/500s

Drobne inwestycje, wielkie efekty

Otóż postanowiłem zainwestować dosłownie kilkadziesiąt złotych w popularne w ostatnim czasie rekwizyty, które tworzą na zdjęciach bardzo ciekawe efekty. Są to między innymi: szklana kula (nieodłączny atrybut każdej wróżki), stalowa wełna, kubek w formie słoika oraz niezwykle popularne lampki ledowe. Inspiracje zaczerpnąłem z portali społecznościowych, gdzie zdjęć, z wykorzystaniem powyższych przedmiotów jest mnóstwo, a efekty są zdumiewające.

szklana kula do zdjęć
fot. Dawid Zawiła, ISO 400 / f/2.8 / 1 / 500s.
szklana kula i zdjęcia, czyli kreatywna fotografia
fot. Dawid Zawiła

Szklana kula

Zacznijmy od niej. Najprościej kupić szklaną kulę przez Internet (na dowolnych platformach sprzedażowych) lub w tzw. sklepie ezoterycznym. Ten magiczny przedmiot powinien nam pomóc wyczarować naprawdę dobre zdjęcia. Kula, której ja używam ma średnicę 8 cm i uważam, że jest to optymalna wielkość. Jej koszt wynosi ok. 50zł. To jak ją wykorzystamy zależy już tylko od naszej kreatywności, ponieważ nadaje się do fotografowania dosłownie wszystkiego: wieczorny rynek w mieście, stare klimatyczne kamienice,  czy spacer po parku, który  zaowocuje bajecznie zamkniętymi w kuli drzewami. W trakcie aranżacji zdjęcia, należy wziąć pod uwagę, że obraz w kuli będzie odwrócony do góry nogami.

Słoik pełen pomysłów

Kolejną rzeczą, która mnie zainspirowała był szklany słoik z uchem. Do wykonania efektownej fotografii, potrzebne są dwie osoby: jedna dynamicznym chluśnięciem wylewa z niego wodę, a fotograf (czyli Ty) stara się „ustrzelić ją kadrem” w odpowiednim momencie i ciekawym kształcie. Najlepszą porą do takiej zabawy jest letni wieczór podczas zachodu słońca, gdzie pomarańczowe niebo stworzy idealne tło, a krople wody będą lepiej widoczne. Zdjęcia wykonujemy serią przy jak najkrótszym czasie naświetlania, np. 1/500s. Im krócej tym lepiej.

słoik do zdjęć
fot. Dawid Zawiła, ISO 200 / f/3.5 / 500s.

Malowanie światłem

kreatywna fotografia
fot. Dawid Zawiła, ISO 200 / f/8 / 10s.

Jednakże czym byłaby fotografia bez długiego czasu ekspozycji i malowania światłem? Chyba każdemu fotografującemu podczas długiego naświetlania udało się uchwycić jasne smugi poruszającego się światła, poczynając od przejeżdżających samochodów, na malowaniu kształtów zimnymi ogniami kończąc. Efekty są niesamowite. Jednak tym razem proponuję pójść o krok dalej i zrobić coś bardziej spektakularnego. Dostępna w każdym markecie budowlanym wełna stalowa, po podpaleniu może dawać bardzo widowiskowe efekty świetlne. Wystarczy w metalową trzepaczkę do jajek wypchać sporą ilością wełny stalowej, a następnie przyczepić do niej łańcuszek bądź sznurek,  który podpalamy, po czym kręcimy dosyć szybko, aby wełna zaczęła palić się mocniej. Dzięki temu dookoła zaczną wystrzeliwać dziesiątki iskier. Jednakże podczas takiej zabawy należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej sprawdzić czy w pobliżu nie ma elementów łatwopalnych i czy osoby postronne znajdują się w odpowiedniej odległości. Robimy to dla bezpieczeństwa, bo przecież  taka zabawa może wywołać niepożądane skutki, w tym nawet pożar, a nie o to nam chodzi. Dbamy oczywiście również o własne bezpieczeństwo, zakładając odpowiedni ubiór, a aparat ustawiamy w bezpiecznej odległości.

Postprodukcja

kreatywna fotografia
fot. Dawid Zawiła, ISO 200 / f/4 / 125s.

Nieodłącznym elementem kreatywnej fotografii jest również postprodukcja. Za pomocą filtrów artystycznych, wtyczek oraz różnego rodzaju programów graficznych można nadać zdjęciom zupełnie innego charakteru, jak np. czarno-białe zdjęcia lub zabawa kolorem selektywnym.

Jak widać, sposobów na oderwanie się od rutynowego fotografowania krajobrazów czy miast, szczególnie tych, które otaczają nas na co dzień, może być wiele. Należy szukać przedmiotów, które można wykorzystać do zdjęć, co daje możliwość uzyskania naprawdę niebanalnych efektów artystycznych. Ja przedstawiłem tylko kilka z nich, a cała tajemnica polega na uruchomieniu własnej wyobraźni i kreatywności, które nie znają granic – dobre zdjęcia zaczynają się od Ciebie.  Udanej zabawy!

O autorze artykułu i zdjęć:

Dawid Zawiła Photography

Dawid Zawiła – rocznik 1988. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Fotograficzny samouk od ok. 8 lat. Jego ulubioną dziedziną fotografii są krajobrazy, ale jak ma spory potencjał i umiejętności w dziedzinie zdjęć kreatywnych.

Więcej zdjęć Dawid znajdziesz na jego profilach:

Dodaj komentarz