Powroty w Himalaje – Zanskar.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

CEWE od dawna wspiera różne kulturalne inicjatywy, to część naszej wizji wspólnoty fotografujących. Szczególne miejsce w naszym sercu ma fotografia podróżnicza, dlatego tym chętniej zaangażowaliśmy się  i tutaj. Goście wystawy mogli podziwiać majestatyczne krajobrazy z Zanskar na wydrukowanych przez CEWE planszach. Autorami zdjęć “Powroty w Himalaje – Zanskar” są Katarzyna i Andrzeja Mazurkiewiczowie.

Nim przejdziemy do galerii zdjęć z wystawy, podzielimy się opowieścią państwa Mazurkiewiczów. Głównym bohaterem będzie właśnie Zanskar.

Czym urzeka Zanskar?

Odcięty od świata przez kilka miesięcy w roku Zanskar pełen jest zjawiskowych krajobrazów. Od 1980 r., gdy wybudowano tutaj pierwszą i do tej pory ostatnią drogę samochodową, zmieniło się tu znacznie więcej niż w ciągu kilku ostatnich stuleci. Mimo, że czas wciąż jeszcze płynie w Zanskarze znacznie wolniej niż u nas, a mija on tym przyjemniej, że mieszkają tu bardzo serdeczni ludzie..

Te dawne królestwo, leżące po północnej stronie zachodnich Himalajów, jest osłonięte przez sześciotysięczne szczyty. Krajobrazowo i kulturowo Zanskar przypomina Tybet. Góry są suche i pustynne, a w dolinach rzek można spotkać zielone oazy wiosek. Nad wioskami wznoszą się pięknie wkomponowane w krajobraz buddyjskie klasztory.

wrzesień 2015

Uprawiany jest tutaj jęczmień, czasem warzywa. Mieszkańcy budują na górskich zboczach tarasy uprawne i kanały nawadniające, a wysoko w górach pasą się jaki i owce. Dużo czasu zajmuje ludziom zgromadzenie zapasów siana i opału na zimę. Niektórzy mieszkańcy zajmują się handlem poprzez wędrówki z małymi karawanami. Odkąd w 1974 r. otwarto Ladakh i Zanskar dla przybyszów z Zachodu, ważnym źródłem dochodu stała się także  turystyka. W ostatnich latach podróże i trekking stały się modne w Indiach i na szlakach można spotkać coraz więcej indyjskich turystów.

Kim są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie?

Podróżnicy, przewodnicy wypraw poznawczych i trekkingowych, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach. Prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie, a w 1988 roku po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie.

Zbierając materiały do pokazów slajdów i przygotowując nowe trasy trekkingowe, odbyli blisko 50 prywatnych wypraw w różne rejony Himalajów. Wydali przewodnik trekkingowy “Himalaje indyjskie” oraz album “Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”.

Autorzy zdjęć zaprezentowanych na wystawie, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, odwiedzają rejon Zanskar regularnie – od 30 lat obserwują zmiany, które tutaj zachodzą.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć z wystawy, na której gościł też Afram Gorgis, Dyrektor Sprzedaży i E-Commerce w CEWE.

Zanskar

 

Kurator wystawy: Karolina Krzywicka

Przygotowanie zdjęć: Beata Muchowska

Sponsor wystawy: CEWE

Udostępnij artykuł na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *