Dlaczego zdjęcia są dla nas ważne?

Dlaczego zdjęcia są dla nas ważne
Czas czytania: 3 minuty

Jak oddziałuje na nas oglądanie zdjęć? Co powoduje, że są one dla nas takie istotne? Marka CEWE postanowiła to sprawdzić. W ramach akcji „Pause for a Moment” przeprowadzono badania, które pokazały, jakie uczucia rozbudzają w nas fotografie.

W badaniu wzięło udział 2000 dorosłych osób, mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii. Zapytano ich m.in., do jakich zdjęć najchętniej wracają. Okazało się, że najczęściej przeglądamy fotografie swoich… zwierząt (56 proc. ankietowanych), następnie partnerów (52 proc.) oraz przyjaciół (43 proc).

zdjęcia są dla nas ważne - CEWE FOTOKSIĄŻKA zwierzęta

Zdjęciami lubimy się dzielić. Aż 33 proc. z nas wysyła je znajomym i rodzinie, a 31 proc. publikuje je w mediach społecznościowych. 20 proc. osób decyduje się na wydrukowanie ich i/lub umieszczenie w albumie.

zdjęcia są dla nas ważne

Co powoduje jednak, że powrót do starych fotografii jest dla nas tak istotny? Nauka nie pozostawia wątpliwości. Chwile poświęcone na przeglądanie zdjęć wywołują w nas szereg pozytywnych emocji. Oto główne z nich.

Radość

Czy wiesz, że oglądanie zdjęć powoduje wyzwalanie się w organizmie dopaminy – hormonu odpowiadającego za dobre samopoczucie? Badania wykazały, że u osób zakochanych, skutkowało to wręcz pojawianiem się wzorców podobnych do tych, które towarzyszą przyjmowaniu kokainy.

Potwierdzają to ankietowani. 56 proc. z nich wyznało, że oglądanie zdjęć wywołuje u nich czystą radość. Kogo nie cieszą bowiem zdjęcia z udanych wakacji, niezapomnianej imprezy urodzinowej czy pierwszego, samodzielnie postawionego przez nasze dziecko kroku?

CEWE FOTOOBRAZ

CEWE FOTOOBRAZY z wizerunkiem Twoich najbliższych lub kubek ze zdjęciem, pomoże Ci wydobywać uczucie szczęścia zawsze gdy wracasz do domu lub pijesz poranną kawę.

Nostalgia

Badanie wykazało, że aż u 65 proc. osób przeglądanie starych zdjęć wywołuje nostalgię.

Nic dziwnego. Zdjęcia przypominają nam o dawnych czasach, które przeminęły i już nie wrócą. Orientujemy się, jak bardzo zmieniliśmy się my i nasi bliscy. Wspominamy miejsca i zdarzenia, o których na co dzień nie myślimy.

O ile za nostalgią kryje się tęsknota, to zwykle jednak jest to przyjemne uczucie, które skłania nas do refleksji. Wiąże się z dryfowaniem w czasie i przypominanie sobie, jak wiele pięknych chwil doświadczyliśmy.

Niestety zdjęcia przechowywane na telefonach komórkowych często giną w gąszczu innych plików. Warto uchronić je przed zapomnieniem. CEWE FOTOKSIĄŻKA, którą w prosty sposób zaprojektujesz sam, pomoże Ci zachować Twoje ulubione zdjęcia. Postawiona na półce, umożliwi Ci powrót do dawnych chwil w dowolnym momencie.

Spokój

31 proc. osób ankietowanych przyznało, że oglądanie zdjęć spowodowało, że czuli się bardziej zrelaksowani. Dlaczego tak się dzieje?

Zdjęć nie oglądamy w pośpiechu. Robimy to zasiadając wygodnie w fotelu lub przy rodzinnym stole. Dzięki temu czynność ta wywołuje poczucie zrelaksowania, ukojenia, spokoju. Myśli przestają krążyć wokół tego co będzie, co nas niepokoi. Przestawiamy się na tryb wspomnień.

CEWE FOTOKSIĄŻKA ŚLUBNA

W CEWE FOTOKSIĄŻCE XXL umieścisz zdjęcia z najważniejszych wydarzeń z Twojego życia: ślubu lub niezapomnianych wakacji. Sięgnięcie po taką kolekcję fotografii umieszczonych w jednym miejscu, pomoże Ci wyciszyć się po ciężkim dniu.

Inspiracja

Ostatnim z najczęściej pojawiających się uczuć podczas oglądania zdjęć, jest uczucie zainspirowania. Zadeklarowało go 14 proc. ankietowanych.

W codziennym zabieganiu łatwo jest zapomnieć, jakie rzeczy są dla nas naprawdę ważne. Wspomnienia momentów, w których dążyliśmy do realizacji własnych marzeń, pomogą nam wyzwolić w sobie tą dawną energię.

Tym co dobre, warto się dzielić. Dlatego jeśli myślisz o tym, by sprawić komuś prawdziwą przyjemność, zaprojektuj specjalnie dla tej osoby szczególny prezent np. w postaci spersonalizowanej CEWE FOTOKSIĄŻKI. Ciekawym pomysłem na podarunek, jest także CEWE FOTOOBRAZ wieloczęściowy lub FOTOPUZZLE, przy których można spędzić czas świetnie się bawiąc i wspominając ulubione momenty.  =

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz