Krótka historia o powstawaniu kalendarzy i ich przemianach

Posted on

Historia kalendarza. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd się wzięły kalendarze? Zapraszamy Cię do podróży w przeszłość, abyś zrozumiał jak bardzo ewoluowały przez wieki. Przecież może nam się wydawać, że istnieją od zawsze…

Krótka geneza dat i kalendarzy

Kto wynalazł kalendarz? historia kalendarzaW wieku szkolnym przede wszystkim uczymy się o tzw. kalendarzu gregoriańskim – najpowszechniejszym kalendarzu na całym świecie. Jednak najstarsze zapiski, mówiące o powstaniu prowizorycznych kalendarzy, przywołują temat  kalendarzy majów, egipskich oraz babilońskich, które były związane z wierzeniami tych starożytnych kultur. Np. kalendarz starożytnych Egipcjan był kombinacją tzw. kalendarza księżycowo-słonecznego i agrarnego, który z kolei był  oparty na cyklach wylewów rzeki Nil. Na szczęście w Polsce nie musisz planować wyjazdu czy imprezy rodzinnej w zgodzie z nurtem Wisły (no chyba, że ktoś jest kibicem piłkarskim).

Kto wprowadził kalendarz gregoriański?

Historia kalendarza to także kalendarz gregoriański, który wprowadził papież Grzegorz XIII w 1582 roku. Wykonał to tzw. bullą (dokument papieski) „Inter gravissimas”, reformując jednocześnie poprzedni kalendarz juliański. Aktualnie jest to kalendarz bardzo związany z tym, do którego stosujemy się współcześnie. Oznacza to, że nawet zwykły kalendarz biurkowy to przeszło kilkuwieczny kalendarz gregoriański? Tak – dokładnie. Dlaczego jednak w ogóle zmieniano istniejący już kalendarz juliański? Przyczyna leżała w złych obliczeniach. Juliański wzór kalendarza spóźniał się o jeden dzień na 128 lat. Był po prostu nieaktualny.

Czy kalendarz Majów przewiduje koniec świata?

Na szczęście maj może nam kojarzyć się z przyjemną majówką i wiosną w pełni, a nie z końcem świata, więc nadal możemy cieszyć się czasem, który kalendarz pomagają porządkować. A kalendarz Majów? Został on stworzony w XV w p.n.e. i miał postać koła. Funkcjonował zgodnie z rytmem natury, wliczając w każdy cykl 260 dni i 13 pełni księżyca.

kalendarz majów

Kalendarz chiński – dlaczego jest inny niż europejski?

historia kalendarza chińskiego

Chociaż wiele krajów korzysta z kalendarza gregoriańskiego, kalendarze na ścianę w Chinach różnią się od tych europejskich. Dlaczego? Kalendarz chiński związany jest z innymi znakami zodiaku niż „nasze”, więc inaczej definiują cały kalendarz. Chińczycy również zwracają uwagę na księżyc i jego fazy, bo wierzą, że ma to wpływ na ich samopoczucie. To ciekawe jeżeli ktoś interesuje się wpływem znaków zodiaku na nasze codzienne życie.

Współczesne kalendarze i ich zastosowanie

Tradycyjne i nowoczesne kalendarze to nie tylko praktyczne rozwiązania – kalendarz reklamowy może przedstawiać ofertę jakiejś firmy lub kampanii społecznej, zwracając uwagę odbiorcy w niecodzienny sposób. To dobry pomysł na promowanie usług i produktów np. drukarni, laboratoriów fotograficznych czy też mniejszych biznesów.

kalendarz reklamowyOczywiście kalendarze to nie tylko zastosowanie komercyjne. Przecież prócz tego, że przypominają o ważnych datach na co dzień, to też wizualnie dekorują nasze domy, mieszkania czy biura i są ciekawą pamiątką. To takie miejsce na wspomnienia z całego zeszłego roku, z wakacji czy po różnych uroczystościach. Dzięki możliwości wpisywania tekstów, dzięki fotografiom i szablonom, z których może korzystać każdy, dostosowujemy kalendarz do swoich pomysłów. Gdyby starożytne kultury miały dostęp do takich możliwości to z pewnością by z tego skorzystały.

kalendarz ze zdjęciami

A jaki ty format wybierzesz? Może najlepszy dla Ciebie będzie kalendarz ścienny A3 lub Fotokalendarz A5? Decyduj, twórz i ciesz nie tylko siebie.

Więcej wpisów na temat fotokalendarzy znajdziesz Tutaj.

źródło zdjęć: Fotolia, ThinkstockPhotos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *