Jak uporządkować zdjęcia – 7 rad

jak uporządkować zdjęcia (1)

Codziennie wykonujemy setki zdjęć. Czasami znalezienie tego właściwego bywa wyzwaniem. Jeżeli chcesz łatwo odnajdywać ulubione fotografie czy zachować porządek w Twoich kadrach, to zajrzyj do naszego poradnika. Znajdziesz w nim cenne wskazówki, które ułatwią Ci zarządzanie własną kolekcją zdjęć. Dodatkowo poznasz usługę CEWE MyPhotos, która zapewni Ci miejsce na Twoje fotografie. Stwórz Twój fotoalbum życia.

1.    Wybieraj najlepsze ujęcia

Często w naszych kolekcjach jest dużo podobnych ujęć, które są efektem fotografowania w serii lub robienia dla bezpieczeństwa kilku fotografii jednej sytuacji. W rezultacie w archiwum znajduje się wiele podobnych fotografii, które utrudniają czasami dotarcie do tych najlepszych kadrów. Spróbuj wybrać najlepsze ujęcia i usunąć te, które mają jakieś mankamenty. Przykładowo robiąc serię fotografii z przyjaciółmi, usuń poruszone obrazy lub takie, na których znajomi mają zamknięte oczy.

Wykonuj taką selekcję na luzie. Nawet jeśli w Twojej kolekcji są nie do końca udane technicznie zdjęcia, ale masz do nich sentyment – to i tak je zostaw. Jednakże pozbywając się zdjęć, które powtarzają ujęcie czy w inny sposób niewiele wnoszą do Twojej kolekcji wspomnień, uda Ci się zostawić tylko najbardziej wartościowe kadry. Chociaż o przestrzeń dyskową na tego typu zdjęcia jest bardzo łatwo, to jednak usuwanie na bieżąco niepotrzebnych kadrów zwiększa przejrzystość kolekcji.

2. Korzystaj z geotagowania zdjęć

Świetnym sposobem na uporządkowanie zdjęć, jest przypisanie im miejsca wykonania. Na szczęście nie trzeba tego robić ręcznie. Wystarczy włączyć GPS w smartfonie lub funkcję geotagowania dostępną w niektórych bezlusterkowcach i lustrzankach (czasami aparaty umożliwiają przypisanie tego typu znaczników po sparowaniu z urządzeniem mobilnym). Sprzęt automatycznie zapisze informacje o tym, gdzie dokładnie zostało wykonane zdjęcie.

Mając do dyspozycji geotagi możesz z łatwością przeglądać zdjęcia według tego, gdzie zostały wykonane. To zdecydowanie ułatwia wyszukiwanie zdjęć z wakacji czy rodzinnych wycieczek. Jeśli nie posiadasz wyżej wspomnianej funkcjonalności w aparacie lub nie chcesz włączać GPS podczas korzystania z urządzenia mobilnego, to możesz z łatwością przypisać informacje o miejscu ręcznie już po wykonaniu zdjęcia. Chociaż wymaga to samodzielnej pracy, będzie to świetna okazja do ponownego przeżycia pięknych wspomnień.

3. Zapisz kto jest na zdjęciach

Rozwiązania dostępne w nowoczesnym oprogramowaniu pozwala na łatwe rozpoznawanie twarzy. Dzięki temu możesz z łatwością zapisywać zdjęcia według tego, kto na nich widnieje. Następnie możesz bez przeszkód przeszukiwać swoje kolekcje, wpisując po prostu imię lub pseudonim bliskiej osoby. Taka funkcja umożliwia samodzielne określanie osób, tak jak to robisz podczas wpisywania kontaktów do książki telefonicznej smartfona.

Tego typu funkcja dostępna jest w urządzeniach mobilnych, oprogramowaniu do tworzenia archiwum zdjęć czy w funkcji CEWE MyPhotos. W szczególności w tym ostatnim przypadku jest niezwykle użyteczna, gdyż jest dostępna automatycznie, poprzez jedną usługę na komputerze, tablecie i smartfonie. Więcej o usłudze CEWE MyPhotos dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

4. Zgrywaj zdjęcia na bieżąco

Najłatwiejszym sposobem zachowania porządku w kolekcji fotografii jest systematyczne ich zgrywanie z kart pamięci czy smartfona. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać, kto jest na zdjęciach, gdzie zostały wykonane i inne istotne informacje. To także zabezpiecza Cię przed przypadkowym usunięciem fotografii czy zwiększa bezpieczeństwo na wypadek uszkodzenia sprzętu lub nośnika danych. Prostym sposobem systematycznego zgrywania zdjęć i filmów jest skorzystanie z usługi CEWE MyPhotos. Prosty i intuicyjny interfejs ułatwia zgrywanie aktualnych fotografii i wideo.

jak uporządkować zdjęcia (3)

5. Ułóż zdjęcia chronologicznie

Zazwyczaj Twój aparat lub smartfon zapisuje informacje o dacie i godzinie wykonania zdjęć. Dzięki temu w większości oprogramowania możesz z łatwością wyświetlić swoje ulubione wspomnienia w kolejności chronologicznej. Takie uporządkowanie jest świetnym punktem wyjścia do podzielenia kolekcji na tematy czy konkretne okresy życia (przykładowo ciąża, przygotowania do ślubu czy wakacje 2021).

W sytuacji gdy z jakiegoś powodu zabraknie w plikach informacji o dacie i godzinie ich zarejestrowania, możesz z łatwością uzupełnić informacje. Czasami w celu zarządzania swoim domowym archiwum zdjęć wystarczą przybliżone daty. W takich sytuacjach warto pamiętać o czwartym punkcie tego poradnika. Przy systematycznym, bieżącym archiwizowaniu zdjęć łatwo zapamiętasz, kiedy zostały one wykonane.

6. Korzystaj z inteligentnego katalogowania

Algorytmy ułatwiają nam życie już niemal w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w przypadku katalogowania domowego archiwum. Skorzystaj z funkcji takich jak przykładowo sortowanie zdjęć zgodnie ze wstępnie zdefiniowanymi kategoriami dostępnej w CEWE MyPhotos. Dzięki niej możesz za sprawą jednego kliknięcia podzielić swoje fotografie na takie, które przedstawiają niebo, plażę, samochód czy może zostały wykonane w zimowej scenerii.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy zechcesz obejrzeć swoje fotografie z szaleństw na stoku czy letniej zabawy nad brzegiem morza. Dzięki kilku kliknięciom powrócisz do wszystkich najpiękniejszych wspomnień.

cewe myphotos

7. Gromadź zdjęcia w usłudze CEWE MyPhotos

CEWE MyPhotos to kompleksowe zarządzanie Twoimi domowymi zasobami zdjęć. Pozwoli Ci na łatwe zapisanie zdjęć w chmurze, ich katalogowanie i wyszukiwanie. Dostępna jest dla wielu systemów operacyjnych. Można z niej korzystać za pośrednictwem przeglądarki, tak więc z łatwością skorzystasz z niego na dowolnym sprzęcie. Masz tam do dyspozycji aż 15 GB miejsca, by stworzyć Twój fotoalbum życia.

Najważniejsze jest jednak to, że w CEWE MyPhotos możesz skorzystać ze wszystkich porad, które zostały podane w tym artykule. Wykorzystaj z łatwością geotagowanie, inteligentne wyszukiwanie motywów, odnajdywanie osób czy sortowanie fotografii i filmów według dat.

Miłego wspominania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *