Tryptyk i nie tylko, czyli czym są wieloczęściowe fotoobrazy?

Fotoobrazy wieloczęściowe

Fotoobrazy to obrazy na ścianę stworzone przez Ciebie z własnych zdjęć (lub tych z naszej Galerii Motywów). Natomiast ich opcje wieloczęściowe to trochę więcej zabawy w design wnętrz. Odkrywając w sobie trochę artystycznej duszy, możesz zrobić w swoim mieszkaniu coś naprawdę ciekawego. W tym artykule przybliżymy trochę sprawę obrazów wieloczęściowych. Może to jest coś, czego brakuje w Twoim mieszkaniu lub biurze?

Dlaczego takie dzieła przyciągają uwagę?

Obrazy dzielone na 2, 3, 4, 5 lub więcej modułów, przyciągają uwagę już samym swoim kształtem i co by nie mówić, oryginalnością. To możliwość przedstawienia jednej historii na kilku zbliżonych kadrach lub podziału jednego ujęcia na części. Jeśli trochę znudziły Ci się typowe fotoobrazy , to przy naszej pomocy możesz stworzyć, ze swojego zdjęcia lub wielu zdjęć, małe dzieło sztuki inne od wszystkich – np. na kształt tryptyku. Rzecz jasna nie musisz trzymać się tematyki sakralnej, ale warto, abyś wiedział skąd wzięły się tryptyki znane Ci z zabytkowych wnętrz.

Tzw. Tryptyk, czyli obraz trzyczęściowy, to w historii sztuk plastycznych typ nastawy ołtarzowej składający się z części środkowej oraz dwóch bocznych skrzydeł. Skrzydła są zwykle osadzone na zawiasach i ruchome, dzięki czemu mogą się zamykać, zasłaniając część środkową. Głębia, przestrzeń, kolor. Z takich wzorców projektowych korzystano dawniej, ale i obecni twórcy, chcąc wyróżnić się spośród innych oryginalnością i nowoczesnością, wzorują się na średniowiecznych dziełach. W ten sposób na wzór tryptyku stworzono właśnie obrazy wieloczęściowe.

Fotoobrazy wieloczęściowe

Skąd wzięła się moda na tryptyki ?

Moda na tryptyki i dzielenie współczesnych obrazów na części jest wynikiem twórczych działań malarzy i artystów, którzy od czasów średniowiecznych poszukiwali sposobów na ożywienie ciemnych wnętrz kościołów i kaplic. Rozkładany w czasie mszy ołtarz nazywany tryptykiem bądź pentaptykiem wzbudzał zainteresowanie i ciekawość wiernych. Tak jak współcześnie, pojawiające się przed oczami widzów kolorowe zmieniające się obrazy, wywoływały emocje i poklask dla twórców.

Obecnie obrazy wieloczęściowe albo fotoobrazy w formie tryptyku tylko podziałem przypominają te średniowieczne, ale nadal budzą zainteresowanie niebanalnością i spełniają swoją rolę dekoracji przyciągającej wzrok. A to jest najważniejsze dla ich twórców, czyli również dla Ciebie. Nie sposób zapomnieć o tym, że obrazy wieloczęściowe mogą być sprawdzonym prezentem na każdą okazję.

Fotoobrazy wieloczęściowe

Po co komuś fotoobraz dzielony na części?

Jednocześnie, mimo zabytkowych korzeni, obrazy wieloczęściowe znajdują się we współczesnych katalogach aranżacyjnych, gdyż uznawane są za modny trend ze świata designu i wystroju wnętrz. Pojedynczy kadr podzielony na segmenty i umieszczony na dowolnym podłożu, chociażby na płótnie czy akrylu, naprawdę zwraca uwagę – oto przecież chodzi, gdy eksponujesz swoje zdjęcia – lubisz, gdy Twoje dzieło jest chwalone.

Kiedy więc wybierzesz już fotografię i podzielisz ją zgodnie z własnym pomysłem, musisz wybrać materiał, na którym zostanie wydrukowane Twoje dzieło. Dyptyk, tryptyk czy poliptyk musisz dopasować do wielkości pomieszczenia, czyli określić rozmiar i dostosować się do panujących warunków. Możesz wybrać spośród wielu różnych układów oraz rozmiarów, co stanowi gwarancję, że decydujesz się na konfigurację naprawdę odpowiadającą Twoim potrzebom. Poniżej kilka najprostszych propozycji układu.

W tych białych miejscach widnieć będzie oczywiście Twoje podzielone, dowolne zdjęcie (lub zdjęcia). Więcej opcji układów znajdziesz na naszej stronie.

Swój niepowtarzalny obraz wieloczęściowy możesz powiesić w dowolny sposób. Jednak najlepiej wyglądają, gdy poszczególne elementy będzie dzieliła odległość około 3 cm. Zdaniem znawców tematyki z CEWE, taka przerwa zapewnia optymalne wrażenia wizualne oraz sprawia, że obraz prezentuje się nowocześnie i nieszablonowo.

Na pewno w tworzeniu unikalnego obrazu wieloczęściowego (nie tylko tryptyku) pomoże Ci CEWE. Sięgnij po bezpłatny program CEWE FOTOŚWIAT na PC lub jako aplikację mobilną. Zamówienie można też złożyć bezpośrednio w przeglądarce. Twórz więc nie tylko na komputerze, ale i na smartfonie czy tablecie. Projektowanie może być zabawą dla całej rodziny.

fotoświat mobilny

Własne motywy na fotoobrazach dzielonych

Masz piękne zdjęcia i chcesz je pomysłowo zaprezentować, ale trudno wybrać te najlepsze. Wybierasz więc kilka, a różne ciekawe układy zapewnią Ci szablony ze strony CEWE, o których wspominaliśmy powyżej.

obrazy wieloczęściowe

Możesz stworzyć fotoobraz wieloczęściowy składający się z kilku zdjęć, który łączy wspólna tematyka lub korzystać z różnych ujęć tego samego motywu. A treść? Ile twórców, tyle pomysłów, masz więc dowolność, która powinna pobudzić Twoją kreatywność. A co w przypadku, gdy nie jesteś pewny swoich umiejętności jako fotograf i uważasz, że nie masz w zbiorach odpowiednio pięknych zdjęć? Z pomocą przychodzi tzw. Galeria Motywów.

galeia motywów, czyli zdjęcia do wyboru w CEWE

To głównie fotografie wykonane przez profesjonalistów, które można dowolnie zaaranżować według własnego pomysłu. Wśród propozycji znajdują się malownicze krajobrazy, kadry ze świata fauny i flory, urzekające grafiki, obrazki dla dzieci, sztuka abstrakcyjna czy zdjęcia czarno-białe albo architektura.

Każdy z powyższych motywów możesz bezproblemowo i legalnie wykorzystać albo jednak uwierzyć we własne zdjęcia. Przecież prócz estetycznych zalet, zdjęcia zawsze mają w sobie ładunek emocjonalny, który bywa ważniejszy od spraw wizualnych. Niezależnie od tego czy tworzysz fotoobraz wieloczęściowy dla siebie lub dla kogoś bliskiego. Może warto to przemyśleć w kontekście nadchodzących Świąt? Sprawdź też nowość w fotoobrazach wieloczęściowych, czyli Hexxas.

Hexxas, nowości fotobrazowe w CEWE

Udostępnij artykuł na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *