Krótka historia o powstawaniu kalendarzy i ich przeznaczeniu
Wśród wielu niezwykłych odkryć i wynalazków ludzkości, najciekawsze okazują się historie związane z powstawaniem najprostszych przedmiotów. Koło, żarówka, druk… a historia kalendarza? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jak to się stało, że ludzkość zaczęła odliczać czas? Co spowodowało pojawienie się podziału na dni, tygodnie, miesiące i lata? Skąd tak właściwie wzięły się kalendarze? Zapraszamy Cię do niecodziennej podróży w przeszłość, abyś zobaczył, jak bardzo ewoluowały one przez wieki. Dowiedz się więcej o kulisach powstawania systemu, którego każdy z nas używa na co dzień.
Sprawdź, co znajdziesz w poniższym artykule:
Historia kalendarza
W wieku szkolnym przede wszystkim uczymy się o tzw. kalendarzu gregoriańskim – najpowszechniejszym kalendarzu na całym świecie. To właśnie on wytycza cykl codziennego życia na terenie Polski, Europy i nie tylko. Najstarsze zapiski, mówiące o powstaniu prowizorycznych kalendarzy, przywołują temat takich systemów odmierzania czasu, jak kalendarze Majów, egipskie oraz babilońskie. Były one związane z wierzeniami konkretnych dawnych kultur.
Kalendarz starożytnych Egipcjan to kombinacja kalendarza księżycowo-słonecznego i agrarnego, który z kolei opierał się na cyklach wylewów rzeki Nil. Dzięki niemu ludność egipska doskonale wiedziała, kiedy jest najlepsza pora na uprawę roślin, czas na zbiory oraz kiedy przypada najbardziej suchy okres. Pozwalało to na dostosowanie ich trybu pracy tak, aby dawała jak najlepsze efekty. Z początku kalendarze były pomocą dla rolników, ale z czasem stały się powszechne w całych cywilizacjach. Tak pozostało do dziś.
Współczesne kalendarze i ich zastosowanie
Mimo że kalendarz wydaje się być rzeczą prostą i dobrze znaną, ma on duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy skutecznie zaplanować podział obowiązków, rzeczy do zrobienia czy projektów do zamknięcia. To niezastąpiona pomoc w codziennej rutynie, zarówno dla osób pracujących w biurach czy urzędach, jak i tych zajmujących wysokie stanowiska w każdej branży.
Tradycyjne i nowoczesne kalendarze to bardzo praktyczne rozwiązania – kalendarz reklamowy może przedstawiać ofertę danej firmy lub kampanii społecznej, zwracając uwagę odbiorcy w niecodzienny sposób. To dobry pomysł na promowanie usług i produktów takich instytucji, jak drukarnie czy zakłady fotograficzne.
Oczywiście kalendarze nie kończą się na zastosowaniach komercyjnych. Oprócz tego, że przypominają o ważnych datach na co dzień, to też wizualne dekoracje naszych domów, mieszkań czy biur. Niekiedy stają się także ciekawą pamiątką.
To idealne miejsce na przechowywanie wspomnień z całego zeszłego roku, z wakacji oraz konkretnych uroczystości czy wyjazdów. Dzięki możliwości wpisywania tekstów, zamieszczania fotografii i szablonom, wygodnym do użytku dla każdego, możemy z łatwością dostosować kalendarz do swoich potrzeb. Gdyby starożytne kultury miały dostęp do takich możliwości, z pewnością by z tego skorzystały.
Kto wprowadził kalendarz gregoriański?
Historia kalendarza ciągnie się na długo przed wprowadzeniem aktualnego systemu rachuby czasu. Kto wynalazł kalendarz i co sprawiło, że stał się on tak powszechny?
Obecnie najczęściej używanym kalendarzem jest kalendarz gregoriański, który wprowadził papież Grzegorz XIII w 1582 roku. Dokonał tego za pomocą bulli, czyli specjalnego dokumentu papieskiego, o nazwie „Inter gravissimas”, reformując jednocześnie poprzedni kalendarz juliański. Dlaczego w ogóle zmieniano istniejący już kalendarz? Przyczyna leżała w stosowaniu złych obliczeń. Juliański wzór kalendarza spóźniał się o jeden dzień co 128 lat, a więc był nieaktualny. Kalendarz gregoriański to system ściśle związany z tym, którego używamy współcześnie. Czy oznacza to, że nawet zwykły kalendarz biurkowy to przeszło kilkuwieczny kalendarz gregoriański? Nie inaczej. Kalendarz gregoriański jest jedną z najdokładniejszych metod wyliczania czasu odkrytych przez człowieka, dlatego od ponad pięciuset lat pozostaje w użyciu milionów ludzi w różnych miejscach na Ziemi.
Czy kalendarz Majów przewiduje koniec świata?
Choć znamy wiele systemów rachuby czasu od starożytnych cywilizacji, żaden nie wywołuje tylu emocji co słynny kalendarz Majów. Został on stworzony w XV w p.n.e. i miał postać koła. Funkcjonował zgodnie z rytmem natury, która była dla plemion Majów niezwykle istotna. Na początku działał wyłącznie jako pomoc dla rolników, aby mogli w odpowiednim czasie zadbać o uprawy. Z czasem jednak odmierzanie czasu na podstawie zmieniających się pór roku oraz obserwacji nieba stało się dla Majów swego rodzaju obsesją.
Na podstawie odkryć archeologów oraz porównania tarczy kalendarza Majów z kalendarzem gregoriańskim, udało się wyliczyć datę “końca świata”. To dzień, w którym system odmierzania czasu starożytnej cywilizacji miał ulec wyzerowaniu. Datę wyznaczono na 21 grudnia 2012 roku, jednak do zagłady nigdy nie doszło. W rzeczywistości okres, który został wyliczony przez odkrywców, mógł być mocno zaburzony. Umowna data końca świata opierała się mocno na założeniu początków istnienia cywilizacji Majów. Jednak wciąż brakuje konkretnych dowodów na to, w którym roku plemiona pojawiły się na Ziemi. Co za tym idzie, przeliczenia końca ich kalendarza to również wciąż tylko spekulacje.
Kalendarz chiński — dlaczego jest inny niż europejski?
Chociaż wiele krajów korzysta z kalendarza gregoriańskiego, w Chinach można spotkać system, który różni się od europejskiego. Kalendarz chiński związany jest z innymi znakami Zodiaku, które definiują cały system rachuby czasu. Używany od II wieku p.n.e. kalendarz księżycowo-słoneczny dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. Co pewien czas - 7 razy w ciągu 19-letniego cyklu dodaje się 13 miesiąc.
Rok chiński zaczyna się zwykle między styczniem a lutym, zaś jego rozpoczęcie jest datą ruchomą. Chińczycy zwracają uwagę na księżyc i jego fazy, wierząc, że ma to wpływ na samopoczucie człowieka. Chińskie znaki Zodiaku różnią się nie tylko nazwami, ale także sposobem ich przypisywania. Dzielą się bowiem na określone lata, zaś nazwy miesięcy to także nazwy poszczególnych znaków. Wśród nich znaleźć można między innymi Tygrysa, Szczura, Smoka, Świnię czy Psa. To bardzo ciekawy sposób odmierzania czasu, zwłaszcza dla osób interesujących się astrologią.
Stwórz własny kalendarz — personalizowany fotokalendarz!
Dzięki najnowszym technologiom oraz innowacyjnym rozwiązaniom w druku już dziś możesz samodzielnie zaprojektować własny, unikalny fotokalendarz. Korzystając z prostego programu, bez trudu oraz bez specjalistycznej wiedzy wybierzesz konkretny szablon oraz jeden z dostępnych formatów. Wykorzystując własne fotografie, przy niewielkim koszcie stworzysz niezwykłą ozdobę oraz pamiątkę z najlepszymi wspomnieniami. Tego typu kalendarze doskonale sprawdzą się jako prezent dla Twoich najbliższych. Decyduj, twórz i ciesz się pełnią satysfakcji, płynącą z niepowtarzalnego kalendarza!
Data publikacji: 12.04.2022 r.