Status zamówienia
INFORMACJE
Obsługa Klienta
+48 77 406 31 80

Dzień Babci i Dziadka w Polsce i na świecie

Jak i kiedy są obchodzone ich święta?

Zbliża się święto Babci i święto Dziadka, a Ty masz problem z wyborem prezentu dla każdego z nich? To wyjątkowi ludzie, którzy zasługują na równie wyjątkowe upominki. Jako pomysłowy wnuczek możesz zaprojektować niepowtarzalny fotokalendarz ze zdjęciami, które przypomną o najpiękniejszych chwilach spędzonych wspólnie z dziadkami. Taki podarunek na pewno nie tylko wzruszy, ale też sprawi wielką radość i wywoła uśmiech bliskich nam osób. Jednak fotokalendarz to nie jedyny ciekawy prezent, jaki możesz podarować swoim najbliższym. Wśród niepowtarzalnych prezentów personalizowanych własnymi fotografiami znajdziesz także fotoksiążki, fotoobrazy, a nawet poduszki z nadrukiem i koce ze zdjęciem. Sprawdź nasze pomysły na unikalne podarunki dla każdej babci i dziadka!

Szukasz prezentowych inspiracji? ZAINSPIRUJ SIĘ Z CEWE I STWÓRZ PREZENT IDEALNY >>

Historia Dnia Babci i Dziadka, czyli skąd pomysł na obchodzenie ich święta?

Rodzina przy stole
Wspólne świętowanie.

Babcia i dziadek to dwie niezwykłe osoby, które często w znacznym stopniu kształtują swoje wnuki. Wspomnienia budowane razem z nimi towarzyszą nam w późniejszej wędrówce przez życia, nawet wtedy, a może szczególnie wtedy, gdy ich zabraknie. Dlatego tak ważne jest, aby doceniać każdy dzień z nimi spędzony. Z okazji święta wszystkich babć i dziadków warto przypomnieć im, jak wiele dla nas znaczą.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas szczególny, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Skąd właściwie pomysł na taki wyjątkowy dzień? Kto zapoczątkował tę tradycję i jak wpadł na pomysł, by uhonorować tę cudowną podporę rodziny?

W każdym kraju te dni wyglądają nieco inaczej. Możesz się zdziwić, ale historia Dnia Babci i Dziadka sięga nie tak daleko wstecz. Pomysł stworzenia tego święta narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej – znanej postaci kina i teatru. Właśnie tego dnia, sędziwa już aktorka miała wystąpić w Poznaniu. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym nowe święto — Dzień Babci. Całe wydarzenie miało nieco przypadkowy charakter, ale zostało przyjęte z aplauzem wśród polskiego społeczeństwa.

Później zrodził się również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, zaraz po Dniu Babci, aby również dziadkowie mogli poczuć się równie ważni. Jego świętowanie zaczęło się dopiero w latach siedemdziesiątych, od ustalenia takiego dnia w wyniku konkursu.

Stopniowo oba te święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka stawały się coraz popularniejsze, a w dzisiejszych czasach oba doczekały się specjalnej wzmianki w każdym kalendarzu. Nic dziwnego, w końcu cudowni ludzie zasługują na równie cudowne święto, podobnie jak nasi kochani rodzice.

Szukasz prezentowych inspiracji? Sprawdź już teraz nasze pomysły na prezent dla Babci i Dziadka > >

Dzień Babci i Dziadka w Polsce

Obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce
Szczęśliwi dziadkowie uśmiechają się, pozując do zdjęcia.

W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. W te właśnie dni wnuczęta mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili na swój własny, wyjątkowy sposób. Za opiekę, za troskę, za wspólną zabawę i za przekazaną wiedzę — a to wciąż tylko kilka wspaniałych prezentów, które od nich dostajemy. Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowują w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom, wykonują laurki, rysunki oraz drobne upominki.

Starsze dzieci z pomocą rodziców mają możliwość sprezentować dziadkom własnoręcznie przygotowany fotokalendarz oraz coraz popularniejsze fotokartki. Dorosłe, jak i młodsze wnuki składają dziadkom wizyty, podczas których wspominają piękne chwile. Przy tego typu spotkaniach nie może zabraknąć rodzinnych fotografii i zapełnionych fotoalbumów. Z odbitkami zdjęć w dłoni opowiada się ciekawe historie z przeszłości wiele lepiej, prawda? Tego dnia nie sposób zapomnieć również o życzeniach, składanych dziadkom prosto z serca.

Szukasz prezentowych inspiracji? ZAINSPIRUJ SIĘ Z CEWE I STWÓRZ PREZENT IDEALNY >>

Dzień Babci i Dziadka w USA oraz Kanadzie z niezapominajką

niezapominajka
Kwiaty niezapominajki są symbolem święta Dziadków W USA.

Istnieje przekonanie, że pomysł Święta Dziadków przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w nieco późniejszych latach. Amerykańskim odpowiednikiem jest Narodowy Dzień Dziadków, obchodzony w USA i w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych jest to święto ogólnonarodowe, oficjalnie zatwierdzone w 1978 roku przez Kongres i prezydenta Jimmy’ego Cartera – ustanowione na pierwszą niedzielę po wrześniowym Święcie Pracy.

Dzień Dziadków ma swój oficjalny hymn, a jego symbolem jest piękny, szczególny kwiat — niezapominajka. Święto Dziadków ma ponoć w tym kraju dość burzliwą historię. Pochodząca z Zachodniej Wirginii gospodyni domowa, Marian Lucille Herndon McQuade, dążyła do przekonania społeczeństwa, że dzień poświęcony starszym osobom jest niezwykle potrzebny. Zwracała szczególną uwagę na osamotnienie seniorów oraz brak zainteresowania ich losem.

W szkołach, kościołach oraz domach spokojnej starości organizowane są dedykowane spotkania mające uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. W ten sposób najmłodsi uczą się również szacunku do starszych.

Obchody Dnia Babci i Dziadka w innych krajach

Dziadkowie oglądają zdjęcia
Babcia i dziadek oglądają fotografie z czasów ich młodości.

Doskonale wiemy, jak wyglądają obchody Dnia Babci i Dziadka w Polsce. Ale w jaki sposób to święto jest celebrowane w innych krajach? Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie przypadają na różne daty.

W Niemczech Dzień Dziadków obchodzony jest podobnie jak w USA. Natomiast w Wielkiej Brytanii „National Grandparents Day” świętuje się w pierwszą niedzielę października.

W Australii Dzień Dziadka i Babci od 2010 obchodzi się w pierwszą niedzielę listopada. W Rosji od 2009 roku pojawiło się nowe rodzinne święto, ale nie jest znana oficjalna data obchodów.

W Estonii święto celebrowano pierwszy raz w 2010 roku w drugą niedzielę września.

W Meksyku obchodzi się “Dia de Abuelos” 28 sierpnia, a w Holandii ”Opa-en Omadag” - to święto ruchome. Natomiast francuski Dzień Babci pochodzi od… smakowitej kawy! Jest obchodzony w pierwszą niedzielę marca, obowiązkowo z “Kawą Babci”, czyli “Café Grand Mere”. Pomysłodawcami tego święta byli właściciele znanej marki kawy. W tym dniu poza laurkami, pięknymi życzeniami oraz spotkaniami, pełnymi wspomnień i rodzinnych fotografii w specjalnie zaprojektowanych albumach, odbywają się także pochody ku czci babć. Tam również popularnością cieszą się takie upominki, jak spersonalizowane fotokalendarze oraz fotoalbumy.

W Bułgarii świętują tylko babcie, ale święto obchodzone jest z przepychem, koncentrując się także na najmłodszych, czyli urodzonych w ostatnim roku wnukach w rodzinie. ”Babin Den” obchodzi się tak jak w Polsce, czyli 21 stycznia. Matka wraz z najmłodszym dzieckiem odwiedza najstarszych krewnych, obdarowując ich prezentami.

Włoskie święto babć i dziadków, zwane „La Festa dei nonni” przypada na 2 października i zostało ustanowione w 2005 roku. Tego dnia w kościele katolickim przypada jednocześnie dzień Świętych Aniołów Stróżów.

Japonia należy do miejsc, w których starsze osoby traktowane są z wyjątkowym szacunkiem. W kraju tym nie obchodzi się Święta Dziadków, ale od 1966 roku w dniu 15 września świętuje się Dzień Szacunku dla Wieku. Starsi ludzie cieszą się wyjątkowym autorytetem w kwestii życia i moralności, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia. W tych niezwykłych dniach najważniejszym priorytetem staje się rodzina i najbliżsi.

Choć święto Dziadków, Dzień Babci i Dzień Dziadka w różnych krajach mogą wyglądać nieco inaczej, wszędzie niosą za sobą wyrazy wdzięczności oraz najlepsze życzenia dla każdej babci i dziadka.

Wnuki, które nie mają możliwości bezpośredniego spotkania z dziadkami, mogą skorzystać z telefonu, aby przekazać swoje uczucia. W tym dniu warto także pamiętać o dziadkach, których już z nami nie ma. Dobre wspomnienia, przywołane za pośrednictwem rodzinnych zdjęć pozwolą na poczucie bezpieczeństwa i bliskości tych, których zabrał czas.

Ciekawostki związane z Dniem Babci i Dziadka

Dziewczynka na huśtawce z dziadkiem
Huśtająca się dziewczynka, która spędza miłe chwile w towarzystwie ukochanego dziadka.

Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka na świecie niesie ze sobą garść ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że dziadkowie na swoje święto w Polsce musieli poczekać nieco dłużej.

W wielu krajach zaś święto babci i dziadka celebruje się pod jedną, ustaloną datą. To dzień spędzony rodzinnie, zaś najmłodsze dzieci od początku uczone są, że starszym należy się szacunek. Każdy kraj ma swój wyjątkowy sposób na uczczenie tego dnia, a co za tym idzie — wiąże się także z różnymi elementami. Tak, jak we Francji z Dniem Babci mocno powiązana jest kawa, tak w Stanach Zjednoczonych nie obejdzie się bez niezapominajki oraz dedykowanego hymnu.

Z okazji święta Babci i Dnia Dziadka, podaruj im wyjątkowy kalendarz z Waszymi zdjęciami!

Kalendarz na ścianę dla dziadków
Jednym z pomysłów na prezent dla dziadków, jest fotokalendarz.

Z wiekiem, gdy własnoręczne laurki przestają być adekwatnymi upominkami, wiele osób zaczyna mieć problem ze znalezieniem idealnego prezentu. Stawianie na jednakowe rozwiązania co roku może powodować, że upominki przestaną spełniać swoją funkcję. Znakomitym pomysłem na prezent, który nigdy nie traci na wartości, zarówno dla babci jak i dziadka, będzie własnoręcznie zaprojektowany kalendarz ścienny ze zdjęciami lub personalizowana fotoksiążka. Możesz je wzbogacić pięknymi, serdecznymi życzeniami czy szczególnymi złotymi myślami.

Najważniejszym elementem będą jednak starannie dobrane rodzinne fotografie, które mogą sięgać aż do młodości dziadków. Doskonale sprawdzą się ich pierwsze zdjęcia lub te uwieczniające spotkania z wnukami. Wspólne zabawy, wakacyjne wyprawy i spacery do parku czy na plac zabaw, rodzinne spotkania przy świątecznym stole oraz wiele innych. Taki kalendarz będzie na pewno wspaniałym, wzruszającym prezentem, przypominającym o miłości i pamięci nie tylko najmłodszych członków rodziny. Jednocześnie jest to fotoprezent bardzo praktyczny oraz wyjątkowy, ponieważ, nawet gdy minie rok, którego dotyczy, nadal może pozostać w domu jako cudowna pamiątka z ulubionymi fotografiami.

Warto zaplanować małą, rodzinną sesję fotograficzną, której rezultaty będą stanowiły powód do wzruszenia i przywoływania ciepłych, bliższych lub odległych wspomnień. W ten sposób pozwolisz dziadkom odtwarzać na nowo najlepsze, spędzone wspólnie chwile, zamknięte w pojedynczych kadrach.

Taki spersonalizowany własnymi zdjęciami prezent na pewno wywoła uśmiech, nie tylko w Dniu Babci i Dniu Dziadka, ale i przez cały rok. Fotokalendarz od CEWE to praktyczny i elegancki prezent na każdą okazję.

Samo wykonanie okaże się dziecinnie proste, a efekt pozwoli cieszyć się pięknymi wspomnieniami na dłużej. Wystarczy pobrać program CEWE FOTOŚWIAT, a wybrane zdjęcia pięknie skomponować pod wybrany szablon.

Wspaniałe prezenty z wykorzystaniem własnych fotografii możesz podarować również przy okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, urodzin czy ślubu. To najlepszy pomysł na cudowny upominek, którego urok nigdy nie osłabnie!

Szukasz pomysłu na prezent dla babci i dziadka? Sprawdź >>

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera
  • bądź na bieżąco z ofertą, trendami oraz inspiracjami fotograficznymi
  • zyskaj darmową e-prenumeratę magazynu CEWE Fotoinspiracje
  • kupon prezentowy - 15 zł na fotoprodukty CEWE
Klikając „ZAPISUJĘ SIĘ” dołączasz do społeczności CEWE. Cieszymy się, że jesteś z nami! Ty decydujesz, jak długo będzie trwała nasza wspólna przygoda.

Dziękujemy

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym bezpłatną rejestrację.

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail i kliknij link.

Przykro nam...

Niestety nie mogliśmy Cię zarejestrować.

Spróbuj ponownie teraz lub w późniejszym terminie.