Salony
Newsletter
Status zamówienia
Obsługa Klienta
+48 77 406 31 80

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA

Jak zrobić ładne zdjęcia?

Praktyczne porady dla początkujących

Każdy marzy o zrobieniu świetnych  zdjęć! Aby wyszły naprawdę dobre, należy tylko pamiętać o kilku zasadach i patrzeć na świat kreatywnie. Ładne zdjęcia zrobisz dowolnym sprzętem – w tym także swoim smartfonem. Spójrz więc na świat przez obiektyw i uchwyć w nim to co najpiękniejsze.

Jak zrobić ładne zdjęcie — zacznij od pomysłu

W każdym dziele sztuki najważniejszy jest pomysł – także w Twoich zdjęciach. Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić zdjęcie portretowe czy krajobrazowe, ważne jest, aby mieć na nie jakiś pomysł.

Musisz zastanowić się, co dana fotografia ma tak naprawdę przedstawiać. Czy zdjęcie bliskiej osoby ma pokazywać wygląd czy przykładowo opowiedzieć o tym, jak spędza czas? Czy fotografia ulubionego widoku ma go pokazywać, czy ma budzić radosne emocje czy raczej skłaniać do refleksji?

Notuj swoje pomysły na zdjęcia i staraj się mieć choćby ogólny zarys tego, co chcesz uchwycić na fotografii. Pomoże to skupić się na poszukiwanym kadrze. Dodatkowo ułatwi zaplanowanie sesji. Staraj się realizować swoje pomysły, ale podążaj również za intuicją czy tym, co dzieje się przed obiektywem. Przykładowo, chcesz wykonać zdjęcie swojego kota i masz pomysł na pokazanie go, jak wypoczywa w promieniach porannego Słońca? Przypilnuj takiej chwili i uchwyć ją, gdy tylko nadarzy się ładny, słoneczny poranek. Jednakże jeśli Twój pupil nie będzie chciał pozować i tego dnia będzie bardziej skory do zabawy, to podążaj za nim i spróbuj zrobić zdjęcia, które ukażą go w pełnych dynamizmu pozach. 

Czy sprzęt jest ważny, a może wystarczy smartfon, aby zrobić ładne zdjęcia?

Ładne zdjęcie robione telefonem
Aby zrobić piękne zdjęcia, nie musisz posiadać drogiego sprzętu. Wystarczy telefon.

Czasy, gdy fotografia była zajęciem tylko dla wtajemniczonych lub wymagała dużych nakładów finansowych dawno już przeszły do historii. Obecnie, jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia z wakacji czy zachwycający portret możesz sięgnąć po dowolny sprzęt foto. W zasadzie cały czas masz przy sobie dobry aparat fotograficzny – to Twój smartfon. Współcześnie smartfony zapewniają na tyle świetną jakość fotografii, że są w stanie zapewnić rozdzielczość, ostrość i kontrastowość, która będzie satysfakcjonowała każdego fotoamatora. 

Jednym z ulubionych powiedzonek fotografów jest, że „najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie”. To prawda! Nic Ci po zaawansowanym bezlusterkowcu z doskonałym obiektywem, jeśli… zostawiłeś go w domu i teraz nie masz czym uwiecznić tego zachwycającego zachodu Słońca. Chociaż oczywiście jakość sprzętu ma ogromne znaczenie i profesjonalne lustrzanki czy bezlusterkowce to doskonałe aparaty, to jednak najlepiej zacząć fotografowanie po prostu z tym sprzętem, który ma się łatwo dostępny. 

Współczesne smartfony posiadają szereg funkcji zapewniających znakomitą jakość obrazu, a ponadto udostępniają narzędzia pozwalające na kreatywne fotografowanie. Do wyboru masz różne obiektywy: szerokokątne, krótkie tele czy makro soczewki, zaawansowane algorytmy oparte o sztuczną inteligencję, które tak przetwarzają obraz, iż pozwalają uzyskać znakomitą jakość nawet w nocy, stabilizację obrazu czy tryby symulacji głębi ostrości. Połączenie tych wszystkich cech sprawia, że nawet profesjonaliści często sięgają po urządzenia mobilne do fotografowania. W połączeniu z mobilnością i tym, że smartfon masz zawsze przy sobie nic dziwnego, że to obecnie najpopularniejszy typ aparatu fotograficznego na świecie. 

Garść porad technicznych — przysłona, ISO

Ustawianie lustrzanki
Jeśli jesteś początkującym fotografem, warto poznać najważniejsze parametry, jak: przysłona, czas naświetlania czy czułość ISO.

Chociaż obecnie aparaty fotograficzne zapewniają świetne tryby automatyczne, które umożliwiają pozostawienie kwestii ustawień parametrów algorytmom, to jednak dobrze jest znać choćby podstawowe zagadnienia. To właśnie dzięki temu możesz przejąć pełną kontrolę nad procesem powstawania zdjęć i uzyskiwać dokładnie takie rezultaty, jak chcesz. Omówmy więc pokrótce podstawowe zagadnienia techniczne dotyczące ekspozycji, takie jak przysłona, wartość ISO czy czas naświetlania.

Przysłona

Przysłona pozwala na sterowanie tym, ile światła wpada do obiektywu i dociera do matrycy. Im otwór przysłony jest szerzej otwarty (czyli przyjmuje wartość przykładowo f/1.8, f/2.8), tym więcej światła dociera do sensora. Pozwala to więc na skrócenie czasu naświetlania, co pomaga w uzyskaniu nieporuszonych zdjęć lub zamrożeniu ruchu. Z drugiej strony sterowanie przysłoną pozwala na kontrolowanie głębi ostrości. Pojęcie to odnosi się do tego, co jest ostre, a co nieostre na zdjęciach.

Płytka głębia ostrości oznacza przykładowo, że oczy modela będą ostre, ale już uszy pozostaną delikatnie rozmyte. Duża głębia ostrości pozwala ukazać jako ostre od pierwszego planu do odległych krańców krajobrazu.

Płytką głębię ostrości daje szeroko otwarta przysłona (f/1.8, f/2.8), a za dużą głębię odpowiada domknięcie przysłony (f/16, f/22). Pamiętaj przy tym, że przymykanie przysłony powoduje ograniczenie ilości światła docierającego do matrycy. Konieczne jest tutaj więc wydłużenie czasu naświetlania. W niektórych sytuacjach może to więc oznaczać konieczność skorzystania ze statywu.

Szeroko otwarta przysłona umożliwia fotografowanie z ręki w ciemnych pomieszczeniach. Przydaje się ona także do fotografowania w słabym świetle zastanym – a więc świec czy tuż po zmroku. Aby móc kontrolować w takich sytuacjach ekspozycję konieczne jest dostosowanie czasu naświetlania i ISO. 

Czas naświetlania 

Czas naświetlania odpowiada za to, przez jaki długi czas światło będzie docierało do matrycy. Oczywiście najczęściej korzysta się z czasów naświetlania wynoszących ułamki sekund, ale zdarzają się także sytuacje fotograficzne, w których naświetla się matrycę przez minuty czy nawet godziny (w fotografii astronomicznej). Istnieją nawet techniki fotograficzne, takie jak solarigrafia, gdzie czas naświetlania wynosi miesiące czy lata!

Im krótszy czas naświetlania tym ruch jest bardziej zamrożony, a im dłuższy tym bardziej rozmyty. Jest to bardzo kreatywne narzędzie, które pozwala w różnym stopniu ukazywać dynamikę ruchu. Najczęściej jednak czas naświetlania wykorzystuje się do tego, aby uzyskać ostre zdjęcia. Do tego konieczne jest wykorzystywanie krótszych czasów naświetlania. Ogólnie przyjmuje się, że maksymalnie długim czasem naświetlania jest odpowiadający zastosowanej ogniskowej. Przykładowo dla obiektywu o ogniskowej 50 mm najdłuższym czasem naświetlania, przy którym można liczyć na ostre zdjęcie będzie 1/50 s. Powyżej tej wartości fotografie wyjdą raczej poruszone, a poniżej będą ostre. Jest to oczywiście uproszczenie, ale warto o tym pamiętać, gdyż jest to dobry punkt wyjścia dla początkujących.

W nowoczesnych aparatach i obiektywach z pomocą przychodzi stabilizacja obrazu. Pozwala ona na wydłużenie czasu naświetlania przy jednoczesnym zachowaniu ostrych zdjęć. Warto jednak przy tym pamiętać, że nie jest ona w stanie zamrozić poruszających się obiektów. Oznacza to, że choć stabilizacja obrazu jest w stanie zapewnić ostre zdjęcia z ręki nieruchomych obiektów (przykładowo budynków) przy czasie naświetlania równym 1/20 (dla ogniskowej 50 mm), to jednak dynamiczne obiekty będą nadal rejestrowane jak bez stabilizacji obrazu. 

Czułość ISO

Czułość ISO odpowiada za to, jak wrażliwa na światło jest matryca (lub tradycyjny materiał światłoczuły). Minimalna wartość ISO może wynosić przykładowo ISO 100 i oznacza, że dla danego typu aparatu przy tym ustawieniu matryca będzie najmniej wrażliwa. Na drugim końcu skali są wartości takie jak przykładowo ISO 12 800, która sprawia, że matryca staje się bardziej uwrażliwiona na światło.

Zostało to przedstawione w dużym uproszczeniu, ale ogólnie oznacza, że wysokie czułości ISO umożliwiają fotografowanie w ciemnościach a małe są zachowane dla jasnych scen. Początkujący mogą zadać sobie pytanie – dlaczego by nie fotografować ciągle przy dużych wartościach ISO? Przede wszystkim dlatego, że w wielu sytuacjach zdjęcia wyszłyby prześwietlone. Istotne jest także to, że podnoszenie wartości ISO wpływa na jakość obrazu. Chociaż producenci aparatów stosują super wydajne procesory i zaawansowane algorytmy, to jednak korzystanie z wysokich wartości czułości ISO wpływa na zwiększanie się ilości szumów na zdjęciu, spadku jego ostrości i kontrastu, a także obniżeniu nasyceniu kolorów. To wszystko sprawia, że zaleca się zawsze stosowanie możliwie najmniejszej wartości ISO. 

Jak zrobić ładne zdjęcie? Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Cytryny leżące na talerzu
Najważniejszy w każdej fotografii jest nie tylko sprzęt. Kluczową rolę odgrywa także światło wraz z dodatkowymi akcesoriami i elementami dekoracyjnymi.

Tym co tworzy każde zdjęcie i jest najważniejsze w każdej fotografii to światło. Bez niego nie byłoby żadnego zdjęcia i można rzec, że każda fotografia przedstawia nic więcej jak tylko światło. To że odbija się od różnych obiektów pozwala nam na uzyskiwanie wrażenia oglądania różnych motywów. Niemniej zawsze tym, co rejestruje fotograf jest światło i dlatego trzeba mu poświęcać naprawdę sporo uwagi. 

Niezależnie od tego czy zastanawiasz się jak zrobić ładne zdjęcie produktu czy modela, zawsze obserwuj światło. Ale co oznacza dobre światło? To takie które umożliwia ukazanie Twojego motywu w ciekawy sposób. Takie, które wprowadzą wyjątkowy nastrój i koresponduje z opowiadaną przez Ciebie za pomocą obrazu historią. Z pewnością wielokrotnie – nawet bez aparatu – byłeś świadkiem sceny, która była cudownie oświetlona. Dlatego właśnie instynktownie wiemy, które światło jest dobre i daje szansę na świetne zdjęcia, a które lepiej przeczekać. 

Światło świec, delikatnej lampki, zachodzącego i wschodzącego Słońca – to wszystko przykłady fajnego, ciekawego światła. Dla początkujących fotografów zaskoczeniem będzie informacja, że szanse na lepsze zdjęcia daje bardziej pochmurny dzień niż w pełni słoneczny. Dlaczego? W szczególności w fotografii portretowej silne Słońce górujące na bezchmurnym niebie daje ostre cienie i oślepia modeli. To sprawia, że rysy twarzy są zbyt ostre, a modele nie mogą poczuć się swobodnie w trakcie sesji. Zasłona z chmur działa jak naturalny dyfuzor, który pozwala na komfortowe przeprowadzenie sesji, bardziej stabilne warunki oświetleniowe i delikatne światło. Z tego też powodu profesjonaliści proszą często modeli, aby Ci zajęli miejsce w cieniu i tam pozowali przed obiektywem. 

Dobre oświetlenie to także sztuczne światło lamp błyskowych. Aby w łatwy sposób uzyskać dobre oświetlenie podczas korzystania z flesza sięgnij po reporterską lampę błyskową w ruchomą głowica z palnikiem. Dzięki temu możesz zmieniać kierunek emisji błysku, tak aby przykładowo odbić światło od sufitu. To pozwoli na uniknięcie bezpośredniego oświetlania modeli i uzyskanie ostrego i nienaturalnie wyglądającego światła. 

Złote zasady kompozycji, czyli ładne zdjęcie = ładny kadr

Siatka
Mocne punkty obrazu – w nich należy umieścić najważniejsze motywy fotografowanego obiektu czy krajobrazu.

Jednym z najważniejszych etapów powstawania każdego zdjęcia jest jego kadrowanie. Możesz przy tym skorzystać z prostej zasady, która pozwoli Ci na wniesienie Twoich fotografii na zupełnie nowy poziom. Mowa o złotej zasadzie kompozycji czy tak zwanej zasadzie trójpodziału.

Chodzi w niej o to, aby podzielić każdy z boków ramki zdjęcia na trzy równe odcinki. Następnie od wyznaczających je punktów należy poprowadzić proste linie (nie przekątne!) łączące przeciwległe boki. W miejscach przecięcia tak wyznaczonych linii powstaną tak zwane mocne punkty obrazu. W punktach tych umieszczaj najważniejsze motywy zdjęcia.

Co to oznacza w praktyce? Zazwyczaj początkujący mają tendencję do umieszczania głównego motywu na środku obrazu. Warto jednak zwrócić uwagę, że mocne punkty obrazu wypadają nieco bardziej po jego bokach. Umieść przykładowo modela tak, aby mocny punkt znajdował się na jego twarzy. Porównaj takie zdjęcie z centralnie kadrowanym, a zobaczysz, o ile bardziej ciekawe i dynamiczne będzie takie kadrowane w zgodzie z zasadą trójpodziału. 

Ładne zdjęcie w czasie golden hour

Zdjęcie kobiety zrobione w czasie golden hour
W czasie golden hour światło jest bardzo specyficzne a niebo mieni się pięknymi kolorami. Idealna pora do robienia zdjęć.

Golden hour czy inaczej zwana złotą godziną to okres, w którym Słońce jest tuż nad i pod horyzontem. Światło jest wtedy bardzo specyficzne a niebo mieni się pięknymi kolorami. Jest to ulubiona pora dnia każdego fotografa. Światło pozwala na uzyskanie bardzo plastycznego i nastrojowego obrazu. Warto wykorzystać złotą godzinę w fotografii portretowej, miejskiej, krajobrazowej, architektury czy ulicznej. 

Złota godzina dotyczy zarówno wschodów, jak i zachodów Słońca. Wykorzystuj obie te pory, aby uzyskiwać cudowne zdjęcia. Pojęcie złotej godziny jest umowne i nie zawsze będzie oznaczało to 60 minut. W zależności od pory roku złota godzina będzie się wydłużać lub skracać. Nie ma też wyraźnej granicy, ale z pewnością jeśli zwrócisz uwagę na Golden hour, to będziesz mieć pewność, kiedy się zaczęła. 

Ładne zdjęcia wieczorem i nocą

Zdjęcie nocą
Fotografując nocą, warto mieć ze sobą statyw.

Wieczór i noc to nie tylko świetna pora na robienie zdjęć dla astrofotografów. To także świetny moment, aby chwycić za aparat dla fotografów krajobrazowych, architektury czy miejskich. Nawet portrety w nocnym miejskim krajobrazie mogą być bardzo intrygujące (pamiętaj wtedy o korzystaniu ze światła błyskowego lub ciągłego). Chwytaj więc za aparat o dowolnej porze. 

Pamiętaj jednak, aby wybierając się na fotografowanie nocą, zabrać ze sobą statyw. Fotografowanie w nocy wymaga znacznego wydłużenia czasu migawki, dlatego aby zdjęcia wyszły ostre i nieporuszone, konieczne jest ustabilizowanie aparatu. Drgania, które wpłyną na ostrość zdjęć może wywołać także wyzwalanie migawki ręką. Dlatego właśnie korzystaj z wyzwalaczy radiowych czy tradycyjnego wężyka spustowego. 

Noc to świetna okazja nie tylko do uwiecznienia ciekawego światła miejskiego czy Księżyca, ale również do rejestrowania rozmytego ruchu. To niezwykle ciekawy i inspirujący efekt fotograficzny, które pozwala spojrzeć na różne obiektyw w zupełnie inny sposób. Fotografowanie w nocy to także odkrywanie na nowo znanych miejsc – głównie dzięki sztucznemu, miejskiemu światłu.


Data publikacji: 13.05.2022 r.

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera
  • zyskaj kupon o wartości -10% na fotoprodukty CEWE
  • bądź na bieżąco z ofertą, trendami oraz inspiracjami fotograficznymi
  • odbierz darmową e-prenumeratę magazynu CEWE Fotoinspiracje
Klikając „ZAPISUJĘ SIĘ” dołączasz do społeczności CEWE. Cieszymy się, że jesteś z nami! Ty decydujesz, jak długo będzie trwała nasza wspólna przygoda.

Dziękujemy

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym bezpłatną rejestrację.

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail i kliknij link.

Przykro nam...

Niestety nie mogliśmy Cię zarejestrować.

Spróbuj ponownie teraz lub w późniejszym terminie.