Salony
Newsletter
Status zamówienia
Obsługa Klienta
+48 77 406 31 80

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA

Jak robić zdjęcia architektury?

Poradnik dla podróżnika!

Lubisz odwiedzać różne miejsca w Polsce i na świecie, a dodatkowo uwieczniać budynki na swoich fotografiach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak robić zdjęcia architektury w zależności od tego, czy masz do czynienia z uroczą wiejską chatą, nowojorskim drapaczem chmur czy też zabytkowym zamkiem. Pokażemy Ci na konkretnych przykładach co możesz zrobić, żeby Twoje zdjęcia budynków prezentowały się naprawdę zjawiskowo!

Zdjęcia z perspektywy

Freski na ścianach
Zanim zrobisz zdjęcie, warto dokładnie się rozejrzeć oraz znaleźć takie miejsce, w którym zarówno perspektywa, jak i światło będą najkorzystniejsze.

Zdjęcia z perspektywy w dziedzinie fotografii architektury nie należą do najprostszych. Zasada jest taka, że im bliżej budynku jesteś, tym masz większy problem ze zmieszczeniem w kadrze jego całości. Ciekawym zabiegiem jest ustawienie się w bardzo dużej odległości od wybranej budowli (zwłaszcza, jeśli jest rozległa np. katedra, zamek) i uchwycenie na pierwszym planie innych elementów, takich jak kwiaty czy jezioro.

Dobrym sposobem będzie przejście się wokół budynku i znalezienie miejsca, w którym zarówno perspektywa, jak i światło są w danym momencie korzystne.

Zdjęcia budynków, a efekt walących się ścian

Warto także przyjrzeć się tematowi tzw. walących się ścian. Występuje on, kiedy kierujemy aparat ku górze, żeby zmieścić go w naszym kadrze. Żeby uniknąć tego efektu można ustawić punkt widzenia aparatu w połowie wysokości fotografowanego budynku. Nie zawsze będzie to możliwe, ponieważ musielibyśmy wykonać fotografię np. z okna budynku na przeciwko. Dlatego możemy wykorzystać jeszcze inną perspektywę podczas robienia zdjęć architektury. Jaką?

Perspektywa żabia – doskonała do robienia zdjęć architektury

Perspektywa żabia jest dość często wykorzystywana przy zdjęciach architektury. Żeby ją uzyskać musisz przechylić aparat ku górze. Ten rodzaj wykonywania zdjęć sprawdzi się świetnie, jeśli budynek jest wysoki. Dzięki temu będzie on wyglądał na jeszcze wyższy niż jest w rzeczywistości. Wspomnieliśmy już o tym wcześniej, że przechylając aparat w górę może wystąpić efekt walących się ścian, czyli pewien błąd perspektywy. Warto tutaj zadbać o to, żeby linie budynku nie zbiegały się ku sobie.

Fotografia architektury, a szczegół

Fotografia architektury
W fotografowaniu architektury liczą się m.in.: kolorowe mozaiki na ścianach budynku, tabliczki z nazwą lub numerem ulicy, wykończenia drzwi, zamki czy okucia.

Myśląc o fotografiach architektury najczęściej przychodzą nam na myśl zdjęcia całych budynków, ale oczywiście warto pochylić się także nad ich charakterystycznymi szczegółami. Do atrakcyjnych detali mogą należeć kolorowe mozaiki na ścianach budynku, tabliczki z nazwą lub numerem ulicy, wykończenia drzwi, zamki czy okucia.

Zdjęcia budynków, a pora dnia

Ruiny oświetlone blaskiem słońca
Słońce odgrywa kluczową rolę w fotografii architektury.

Nie ma jednej pory dnia, w której zdjęcia architektury wyglądałyby lepiej niż w innej. Wszystko zależy od wizji. Poranne lub popołudniowe Słońce z pewnością będzie korzystne. W przypadku budynków w wąskich uliczkach lub wieżowców, sprawdzi się także Słońce, które jest wysoko, czyli południe. Pora po zachodzie Słońca również może prezentować się ciekawie na Twojej fotografii.

Jak wybrać właściwy sprzęt do fotografii budynków?

Aparat do fotografii budynków
W przypadku fotografowania architektury, świetnie sprawdza się nie tylko dobry sprzęt, ale także obiektywy szerokokątne, filtry czy statyw.

W przypadku fotografii budynków sprawdzają się obiektywy szerokokątne, zwłaszcza modele Tilt-Shift, które pozwalają m.in. na korekcję perspektywy w trakcie robienia zdjęć. Filtr polaryzacyjny pomoże Ci wydobyć ciekawe refleksy. Jeśli w danym miejscu jest ciemno, przydatna będzie także praca ze statywem. Pozwala ona na stabilniejsze fotografowanie przy przymkniętej przysłonie, co doskonale sprawdzi się przy dłuższych czasach fotografowania. Jeśli zastosujesz osłonę przeciwsłoneczną, unikniesz obniżenia kontrastu, który wynika z wpadającego do obiektywu światła spoza klatki. Dobrym sposobem na to, żeby uniknąć efektu walących się budynków będzie jeszcze użycie teleobiektywu i robienie zdjęć z dużej odległości.

Jaki obiektyw będzie najlepszy?

Człowiek w budynku
Popularnością w fotografii architektury cieszą się obiektywy typu tilt/shift. Dzięki nim możesz uzyskać głębię ostrości na całej płaszczyźnie budynku.

Obiektyw szerokokątny może być trudny do pracy, ale będzie niezbędny, jeśli chcesz zrobić szerokie ujęcia. Długi obiektyw przyda się do wydobywania atrakcyjnych detali budynków, a także do pracy z oddalenia. Niektóre modele obiektywów mają funkcję korekty perspektywy, co może się przydać.

Dużą popularnością przy fotografii architektury cieszą się także obiektywy typu tilt/shift. Dzięki nim możesz uzyskać głębię ostrości na całej płaszczyźnie budynku. Unikniesz też efektu walących się ścian i korekta perspektywy w postprodukcji okaże się zbędna. Obiektyw tilt/shift pomaga także uzyskać efekt makiety, co pozwala skupić ostrość w środkowej części kadru.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne, gdy ruszysz w kolejną podróż i będziesz chcieć sfotografować atrakcyjne budynki. Fotograf architektury musi się uzbroić w cierpliwość i testować różne rozwiązania. Eksperymentuj i szukaj własnego stylu, a to z pewnością okaże się owocne!

Swoje zdjęcia architektury zachowaj w CEWE FOTOKSIĄŻCE!

Zdjęcia architektury potrafią robić niesamowite wrażenie! Zamiast przechowywać je w pamięci swojego aparatu czy w folderze na komputerze, możesz je wydrukować w atrakcyjnej formie fotoksiążki.

Wyobraź sobie swoje niezwykłe zdjęcia budynków, które zostały wydrukowane na świetnej jakości papierze i zamknięte w pięknej oprawie! Możesz w pełni samodzielnie stworzyć fotoksiążkę w różnych formatach. W przypadku fotografii architektury doskonale sprawdzi się np. format XXL pionowy z twardą okładką. Możesz wyeksponować każdą fotografię na osobnej stronie i dodać do niej tekst np. adres miejsca, w którym została zrobiona oraz datę. Dzięki temu będziesz mógł w każdej chwili chwycić za fotoksiążkę i wrócić do wspomnień.

Fotoksiążka stanowi także świetny pomysł na prezent! Książka ze zdjęciami architektury z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim bliskim, zwłaszcza tym, którzy doceniają Twoje fotograficzne zdolności. Wykorzystaj nasz kreator online lub specjalnie przygotowany program projektowy, w którym szybko i łatwo stworzysz swoją własną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!


Data publikacji: 12.08.2022 r.

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera
  • zyskaj kupon o wartości -10% na fotoprodukty CEWE
  • bądź na bieżąco z ofertą, trendami oraz inspiracjami fotograficznymi
  • odbierz darmową e-prenumeratę magazynu CEWE Fotoinspiracje
Klikając „ZAPISUJĘ SIĘ” dołączasz do społeczności CEWE. Cieszymy się, że jesteś z nami! Ty decydujesz, jak długo będzie trwała nasza wspólna przygoda.

Dziękujemy

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym bezpłatną rejestrację.

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail i kliknij link.

Przykro nam...

Niestety nie mogliśmy Cię zarejestrować.

Spróbuj ponownie teraz lub w późniejszym terminie.