Salony
Newsletter
Status zamówienia
Obsługa Klienta
+48 77 406 31 80

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA

Przewodnik po fotografii natury i dzikiej przyrody

Robienie zdjęć może być doskonałą formą spędzenia kilku szczęśliwych godzin na łonie natury. Bez względu na pogodę czy porę roku, wyjście z aparatem to świetny sposób na cieszenie się świeżym powietrzem, rozprostowanie nóg i uchwycenie fantastycznych ujęć natury.

"Natura i Dzika przyroda" to najpopularniejsza kategoria w konkursie CEWE Photo Award i cieszy się wieloma wspaniałymi zgłoszeniami, przedstawiającymi nie tylko zwierzęta i rośliny, które spotkamy w Polsce, ale także egzotyczne stworzenia ze wszystkich zakątków świata. Niezależnie od tego, czy podróżujesz, czy eksplorujesz własne okolice, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pomogą Ci poprawić jakość zdjęć natury i dzikiej przyrody.

Wypróbuj nasze wskazówki, a następnie [prześlij swoje najlepsze zdjęcia do naszego konkursu, aby mieć szansę na wygranie niesamowitych nagród. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak robić lepsze zdjęcia przyrody podczas kolejnej wyprawy na świeżym powietrzu.

Pomysł

Podziemna jaskinia z jeziorem - naturalne arcydzieło.

Przed wyruszeniem w plener, zastanów się, co chciałbyś uchwycić na zdjęciach. Pomyśl o porze roku i rodzaju dzikiej przyrody, którą możesz spotkać w tym okresie: czy jest jakieś szczególne zwierzę, które chciałbyś sfotografować? Jeśli chcesz wyjść poza własne podwórko, poszukaj parków i rezerwatów przyrody w swojej okolicy, aby uzyskać bardziej zróżnicowane możliwości fotograficzne.

Polecamy również nasze 2 artykuły:

Gdy już masz pomysł, co chcesz sfotografować, poświęć trochę czasu na odświeżenie swojej wiedzy na temat aparatu. Zapoznaj się także z naszymi wskazówkami, jak fotografować. Niezależnie od tego, czy używasz smartfona, kompaktowego aparatu czy lustrzanki, poznaj jego ustawienia, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego sprzętu.

Jak w przypadku każdej aktywności na świeżym powietrzu, pogoda zawsze jest ważnym czynnikiem, dlatego sprawdź prognozę, aby zobaczyć, co cię czeka. Nie zniechęcaj się deszczowym dniem, ponieważ roślinność i drzewa będą wyglądać bardziej zielono i świeżo po deszczu, a także zobaczysz inną stronę dzikiej przyrody podczas ulewy.

Oprócz aparatu może przydać ci się lornetka, aby wypatrywać obiekty do sfotografowania, ale najważniejszą rzeczą, którą warto zabrać, jest duża dawka cierpliwości! Dzikie zwierzęta mogą być nieprzewidywalne, więc przygotuj się na długie oczekiwanie (i weź ze sobą przekąski).

Przemyśl kompozycję

Unikalna perspektywa umożliwia uzyskać zachwycające kadry.

Wcześniejsze przemyślenie kompozycji, odnoszącej się do tego, jak elementy współgrają w kadrze, to prosty sposób na natychmiastowe poprawienie jakości zdjęć. Jedną z podstaw fotografii jest zasada trójpodziału, która jest najczęściej spotykaną techniką kompozycyjną.

Wyobraź sobie, że Twoje zdjęcie jest podzielone na dziewięć równych części przez dwie poziome i dwie pionowe linie, tworząc siatkę prostokątów 3×3. Umieszczaj główne elementy zdjęcia w pobliżu tych linii lub w jednym z czterech punktów przecięcia siatki. Przez umieszczenie obiektu poza centrum kadru, uchwycisz obrazy, które są znacznie bardziej naturalne i przyjemne dla oka.

Szukaj elementów, tworzących linie w kadrze, aby skierować wzrok na punkty zainteresowania w Twoim zdjęciu. Rzędy drzew lub żywopłotów szczególnie dobrze sprawdzają się jako naturalne linie prowadzące. Alternatywnie, poszukaj bardziej nietypowych przykładów – takich jak linie starego koła od wozu, które kierują wzrok na młodą sowę.

Zbliż się

Ujęcie majestatycznego jelenia wykonane podczas golden hour.

Zbliżenie się do obiektu często bywa kluczem do udanego zdjęcia przyrodniczego – szczególnie jeśli wybrane zwierzę jest niewielkie. Jeśli to możliwe, zbliż się do obiektu, ale pamiętaj, żeby go nie przestraszyć!

Jeśli używasz kompaktowego aparatu, unikaj korzystania z funkcji zoomu, ponieważ może to pogorszyć jakość zdjęć. Jeśli używasz lustrzanki, możesz zmienić obiektyw, ale jeśli nadal potrzebujesz zbliżenia, lornetki mogą stanowić rozwiązanie...

Umieść obiektyw aparatu przy jednym z okularów, aby umożliwić aparatowi ustawienie ostrości. Następnie zrób zdjęcie. Choć nie jest to tak skuteczne jak teleobiektyw, to szybkie rozwiązanie może pomóc uchwycić zbliżenie bez straszenia obiektu.

Opanowanie fotografii makro może być przydatne do zdjęć przyrodniczych i dzikiej przyrody. Jeśli używasz smartfona, mniejszy rozmiar i lekkość telefonu sprawiają, że jest on idealny do zbliżeń kwiatów, owadów i innych małych obiektów. Możesz również kupić obiektywy makro do smartfona, co ułatwi uchwycenie każdego szczegółu.

Używaj statywu

Podczas cierpliwego oczekiwania na idealną pozę zwierzęcia, możesz zauważyć, że Twoja ręka zaczyna się męczyć, a w efekcie drżeć. Statyw pozwoli Ci uniknąć bólu ramion i zredukuje ruchy aparatu, co zapewni wyraźniejsze i ostrzejsze zdjęcia.

Poznaj swoje oświetlenie

Najlepszy czas na robienie zdjęć na zewnątrz to złota godzina – czas wokół wschodu i zachodu słońca, kiedy światło jest piękne i złociste. Może to oznaczać ustawienie alarmu i wczesne wyruszenie, ale dodatkową zaletą jest to, że będzie mniej ludzi, którzy mogliby przestraszyć Twój obiekt zainteresowania.

Unikaj robienia zdjęć w środku dnia, gdy światło jest zbyt ostre. Zamiast tego, wykorzystaj ten czas na piknik! A jeśli prognoza przewiduje chmury, nie zniechęcaj się, ponieważ chmury rozpraszają światło, czyniąc je miększym i usuwając ostre cienie. Złota godzina jest również idealna do uchwycenia efektownych sylwetek, jak ta poniżej.

Dzikie zwierzęta w domu

Gdziekolwiek jesteś na świecie, nigdy nie jesteś zbyt daleko od natury. Nie musisz jechać na safari, aby uchwycić dziką przyrodę na zdjęciach – nawet w miejskim środowisku można znaleźć tematy dla zapalonego fotografa przyrody

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zamienić swój ogród w raj dla dzikiej przyrody. Posadź różnorodne gatunki roślin, aby zachęcić owady i ptaki do odwiedzin. Powieś karmniki, aby przyciągnąć ptaki. Zainwestuj w mały staw, aby zwabić żaby i ich przyjaciół. Z odrobiną pracy możesz łatwo przekształcić własne podwórko w plac zabaw dla lokalnej fauny.

Stosując te wskazówki, na pewno zauważysz poprawę jakości swoich zdjęć dzikiej przyrody. Jeśli uchwycisz zdjęcie, z którego jesteś szczególnie dumny podczas wyjścia, pamiętaj o zgłoszeniu go do konkursu CEWE Photo Award. Możesz przesłać do 100 swoich najlepszych zdjęć, więc wyjdź na zewnątrz i zaszalej z aparatem!


Data publikacji: 11.06.2024 r.

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera
  • zyskaj kupon o wartości -10% na fotoprodukty CEWE
  • bądź na bieżąco z ofertą, trendami oraz inspiracjami fotograficznymi
  • odbierz darmową e-prenumeratę magazynu CEWE Fotoinspiracje
Klikając „ZAPISUJĘ SIĘ” dołączasz do społeczności CEWE. Cieszymy się, że jesteś z nami! Ty decydujesz, jak długo będzie trwała nasza wspólna przygoda.

Dziękujemy

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym bezpłatną rejestrację.

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail i kliknij link.

Przykro nam...

Niestety nie mogliśmy Cię zarejestrować.

Spróbuj ponownie teraz lub w późniejszym terminie.